fallback

Петър Чобанов: В бюджета няма резерви

Машините от предните избори не са платени изцяло, а за закупуването на нови ще трябват още средства, предупреди икономистът

11:30 | 10.05.21 г. 2

Няма резерви в бюджета и това ще бъде установено от служебния кабинет. Това прогнозира в ефира на БНТ доц. Петър Чобанов, директор на Института по икономика и политики към УНСС и бивш финансов министър.

Той коментира твърдението на ГЕРБ, че в края на управлението им бюджетът е без дефицит и дори с малък излишък. Икономистът обърна внимание, че това може да е така чисто технически, но само към определена дата.

Той обясни, че 3,5 млрд. лева са изхарчени повече за първите четири месеца на годината. Доказателство за това Чобанов видя в последните харчове за борба с коронавируса, които са били взети чрез преразпределение на средствата за БНТ, БНР и министерства.

Икономистът се обяви против подобна практика и посочи, че до момента бюджетът върви твърдо с повече разходи, но всичко, което има като резерви, най-вероятно вече е изхарчено.

„Този инструмент се използва тогава, когато няма никакви резерви в бюджета и се прави преразпределение“, каза Петър Чобанов и посочи аргументи за това.

„Истината е, че трябваше да има актуализация на бюджета и това беше по-отговорното поведение“, категоричен е бившият финансов министър и риторично запита: Когато трябва да се извадят нови пари за избори, откъде ще дойдат?

По думите му бюджетът не издържа вече и е трябвало да има спешна актуализация и да се вземе дълг.

Чобанов подчерта, че всеки извънреден разход, който възникне, много трудно ще бъде посрещнат, ако няма резерви и таван на разходите.

"Нуждите от дълг нарастват", изтъкна той и допълни, че когато се прибягва до резервите на министерства, значи бюджетът не е бил добре организиран. "Истината е, че трябваше да има актуализация и това беше по-отговорното поведение."

Той потвърди, че една от функциите и възможностите на служебния кабинет е да преразпредели средствата от едно направление в друго. "Няма как да бъде променен обаче съществуващият бюджет, няма как да се запише допълнителен резерв - това са сериозните ограничения, пред които е изправен служебният кабинет“, категоричен е Чобанов.

Той напомни, че дори машините от предните избори не са платени изцяло, а за закупуването на нови ще трябва да се предвидят още средства. Затова бившият финансов министър съветва винаги да се държат под око рисковете.

Директорът на Института по икономика и политики към УНСС отбеляза, че при парламент, който не може да излъчи правителство, страната се намира в криза.

Чобанов определи краткия живот на 45-ото Народно събрание с ярки прояви на популизъм, невъзможност да се състави кабинет и с промяна на Изборния кодекс. Той смята, че ДПС са били на мястото си като отговорна парламентарна сила, "показала как се прави парламентаризъм".

Бившият финансов министър се надява на следващите избори да се състави експертен кабинет, който да реши сериозните промени. Той очаква екипът на президента да подходи сериозно към съставянето на служебния кабинет, като покаже, че може да се управлява по различен начин.

Икономистът препоръчва на служебния финансов министър да оцени бързо какво е финансовото състояние на държавата, за да има реалистични очаквания какво може да се свърши в следващите няколко месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:05 | 14.09.22 г.
fallback