Възстановяването по света остава крехко, а страните са направили малко, за да изгладят дисбалансите в глобалната икономика, посочва Международният Валутен Фонд (МВФ), цитиран от Financial Times.
В първата ревизия на прогнозите си от юли, фондът обяви, че растежът през първата половина на годината е бил малко по-силен от очакваното, като световната икономика е нараснала с 5,25% на годишна база.
Много развиващи се страни имат силно домашното потребление и инвестициите там създават нови работни места. Растежът в развития свят обаче, е разочароващо слаб, а западните икономики не успяват да се оттласнат в достатъчна степен от рецесията, се казва в доклад на МВФ.
Фондът прогнозира, че световната икономика ще отбележи ръст от 4,8% през тази година и 4,2% през 2011 г., с което слабо ревизира прогнозата си от юли. Общите данни скриват някои съществени разлики в развитието на отделните страни. Новата прогноза ревизира надолу очакването за растеж в САЩ с 0,7% през тази година и 0,6% през 2011 г., докато прогнозата за Германия е повишена с цели 1,9% за 2010 г., поради силния ръст на германския износ.
Глобалното възстановяване остава крехко, защото все още не са приети достатъчно убедителни мерки за ребалансиране на икономиките, посочва МВФ.
„Въпреки че много развиващи се икономики отново се радват на силен растеж, те продължават в голяма степен да зависят от търсенето в развитите страни“, се казва в доклада на фонда.
Слабият растеж в САЩ отново подхрани спекулациите, че Федералният резерв ще приложи вливане на ликвидност – инжектиране на пари в икономиката.
МВФ обяви, че подобна стъпка може да бъде оправдана в близко бъдеще, ако данните за американската икономика продължават да разочароват.
„В случай, че подобни рискове се материализират, отговорът може да включва гаранция за запазване на ултра-ниските лихвени нива за продължителен период от време, нови придобивания на активи от държавата и мерки в подкрепа на пазарите“, се казва в доклада.
Опасността от дестабилизиращо отприщване на дефлацията се е увеличила в САЩ и други страни, борещи се да активизират слабото икономическо съживяване на фона на съществуващи все още финансови проблеми, посочва още фонда.


Варна се нареди втора по заплати в страната
Преди сезона: Полицията погна търговците на ментета на Златните (СНИМКИ)
Търсят спасители за 8 от 27-те неохраняеми плажове във Варненско
Министърът на туризма идва във Варна за подготовката на летния сезон
ИАРА погна любителите рибари във Варна
ЗАД “Армеец” се включи в Хартата за правата на жертвите на пътнотранспортни произшествия
Тръмп готви нови правила за AI киберсигурност след тревогите около Mythos
Българо-германски стартъп за карго е-велосипеди се цели в градските доставки
„Телематик Интерактив България“ АД набира скорост: Стабилност, дивидент и технологичен фокус
Deep Sentrics иска да бъде българската Palantir
Китайските коли са кошмар за японците в Европа
Историята на Лада в Германия приключи след 50 години
Сблъсък унищожи две суперколи на Lamborghini
Повече от половината кабриолети на пазара са над 15 години
Когато офроуд инженерството срещне рап-културата
Стойността на спасителен пост по морето ни за 3 месеца достига 17 000€
Най-добрата сутрешна напитка за черния дроб е кафето
Подигра ли се Михаела Маринова с Дара след победата й на Евровизия?
Jägermeister ORANGE – новият лек и цитрусов вкус вече в България