fallback

ЕС и МВФ постигнаха сделка за гръцкия дълг

Сделката ще позволи предоставянето на 12 млрд. евро за Гърция дори без споразумение за нов спасителен план, за да бъде избегнат фалит в началото на юли

17:44 | 16.06.11 г. 9
Автор - снимка
Създател

Европейският комисар по монетарната политика Оли Рен заяви, че е постигнал сделка с Международния валутен фонд, за да бъде избегнат фалитът на Гърция. Той обаче предупреди политическите лидери в Атина, че споразумението може да се окаже безсмислено при положение, че те не се съгласят на нов кръг от тежки мерки за затягане на коланите, пише Financial Times.

Рен заяви, че сделката с МВФ ще позволи на международните лидери да предоставят на Гърция 12 млрд. евро дори без споразумение за нов спасителен план от 120 млрд. евро, с което ще бъде избегнат фалитът на страната в началото на юли.

През последните седмици МВФ настояваше, че не може да предостави 3,3 млрд. долара от договорената вече помощ в случай, че не бъде договорен нов спасителен план. През последните дни обаче представители на фонда отстъпиха от тази позиция.

Рен заяви, че сделката с МВФ ще позволи на международните лидери да предоставят на Гърция 12 млрд. евро дори без споразумение за нов спасителен план и така ще бъде избегнат фалит на страната в началото на юли.

„По този начин ще избегнем фалита и ще поставим основата за споразумение (за новия спасителен план)“, казва Рен. „Беше трудно, но аз наистина вярвам, че с този двуфазен подход при преговорите с МВФ ще избегнем всеки евентуален неприятен сценарий“.

Въпреки преодоляването на противоречията с МВФ Рен подчерта, че 12-те млрд. евро няма да бъдат платени, ако гръцкият парламент не успее да прокара серия нови мерки за ограничаване на бюджетните разходи, които миналия месец бяха договорени с гръцкия премиер Георгиос Папандреу.

Като условие за всички спасителни планове в еврозоната страната, на която е предоставена помощта, трябва да се съгласи на тримесечен одит преди получаването на всеки транш. Рен заяви, че „отговорността сега лежи върху гръцките политици“ и че от тях зависи дали ще спазят своята част от сделката.

„Очакваме гръцкият парламент да приеме програма за икономически реформи, както беше договорено в края на юни“, казва Рен. „Наистина, усилията за избягване на фалит, който би бил катастрофален за Гърция, са отговорност на всички политически сили“ в страната.

В сряда Папандреу не успя да постигне споразумение за новите мерки за затягане на коланите и вместо това обяви разместване в кабинета и поиска парламентът да му гласува вот на доверие в неделя. Гръцкият премиер се опитва да състави ново правителство в момент, в който беше изоставен от депутати от собствената си партия.

Въпреки сътресенията около Гърция сделката с МВФ за момента успокоява ожесточената схватка между Германия и Европейската централна банка (ЕЦБ) за това как да бъде структурирана новата помощ. Берлин настоява помощта да включва мерки, които да принудят притежателите на гръцки дълг да приемат нови облигации със 7 години по-дълъг матуритет.

Официални представители на германското правителство изглежда са смекчили позицията си, включително за участието на частните облигационери и сега предлагат решението на този въпрос да бъде отложено за септември, когато Гърция трябва да получи нов транш от 13,8 млрд. евро.

Рен подчерта, че очаква споразумението за новия спасителен план да бъде постигнато до 11 юли – следващата планирана среща на финансовите министри на страните от еврозоната в Брюксел.

„Финансирането на гръцкия дълг сега може да бъде подсигурено до септември, докато решение за новия спасителен план може да бъде взето през юли“, казва Рен.

„Призовавам европейските лидери и по-специално финансовите министри от еврозоната да преодолеят оставащите различия и да достигнат до разумно решение в този критичен момент“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:33 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още