fallback

Гръцкият референдум заплашва еврозоната с нова криза

Единственият сигурен резултат от подобен ход е завръщане на несигурността и волатилността на пазарите, смятат анализатори

11:15 | 01.11.11 г. 10

Георгиос Папандреу. Снимка: Ройтерс

Гръцкият премиер Георгиос Папандреу рискува нова криза в еврозоната с шокиращото си изявление, че ще постави въпроса за втория спасителен финансов пакет за страната, съгласуван през миналата седмица, на референдум пред гласоподаватели, които са бесни на вече въведените мерки за строги икономии, посочва агенция Ройтерс.

Папандреу, чиято партия ПАСОК вече претърпя няколко случая на отстъпление при въвеждането на поредните стъпки от мерките за строги икономии, заяви вчера, че се нуждае от по-широка политическа подкрепа за финансовите мерки и структурните реформи, изисквани от международните кредитори на затъналата балканска държава.

"Ако се проведе референдум, логично можем да заключим, че те може и да не приемат мерките за строги икономии“, заяви Хауърд Уийлдън, старши стратег в BGC Partners в Лондон.

Според анализатори провеждането на референдум, което се очаква да стане в началото на следващата година, е пречка, като се имат предвид последните социологически проучвания, които сочат, че гърците са настроени отрицателно спрямо всякакви споразумения за спасителни пакети.

Подновената несигурност ще представлява препятствие и за лидерите на Г-20 на срещата им във Франция през следващата седмица.

Първите реакции на изненадващия ход варираха от обвинения, че Папандреу си играе с бъдещето на страната и прогнози за фалит до въпроси за законността на подобен референдум, който би бил едва втори в Гърция за последните 40 години, и изявления на депутати, че евентуално гласуване с „не“ трябва да предизвика оставката на премиера и предсрочни парламентарни избори.

„Трудно е да се предвиди какво ще се случи с Гърция, ако те го отхвърлят. Ще бъде доста зле и за Европейския съюз и особено за еврозоната, но ще бъде по-лошо за самата Гърция. При вариант с отрицателен вот Гърция би трябвало незабавно да обяви фалит“, заяви нобеловият лауреат Кристофър Пасаридес.

За финландския министър по европейските въпроси Александер Стуб референдумът на практика ще бъде гласуване за членството на Гърция в еврозоната.

Анализаторите са разделени по въпроса дали гърците ще подкрепят споразумението или ще го отхвърлят, но са единни, че предстоят 2 месеца на разрушителна пазарна волатилност, докато социолозите редовно мерят пулса на избирателите, а европейските лидери се озъртат нервно.

„Това ще върне волатилността и несигурността на пазара и по същество заличава всички усилия, положени от ЕС за постигане на споразумението“, заяви Кейти Лиен, директор на валутните проучвания в GFT Forex. „При 60% против, да бъде спечелен референдумът би било предизвикателство, а ако бъде спечелен, това ще осигури извънредно облекчение, но като се имат предвид протестите и опозицията ще бъде много трудно“, добави тя.

Незабавната реакция на пазарите бе отрицателна, като еврото удължи загубите си спрямо долара и се понижи с близо 2%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:10 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още