fallback

Исландия върви към стопиране на евроинтеграцията

Конституционните съветници са изразили становище, че новото правителство не е обвързано с решението на парламента от 2009 г. за започване на преговорите с ЕС

18:11 | 23.08.13 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Исландия вероятно ще прекрати преговорите за присъединяване към Европейския съюз (ЕС), съобщава онлайн изданието EurActive.com

След като на последните избори спечелиха евроскептиците (Прогресивната партия), конституционните съветници са приели това като сигнал, че преговорите за присъединяване към ЕС ще бъдат прекратени. Исландското външно министерство съобщи, че според конституционните съветници новото правителство не е обвързано с парламентарния вот от 2009 г., когато законодателите приеха, че ще започнат преговори с Брюксел.

„След като получи това мнение, външният министър реши да обмисли прекратяването на преговорите“, посочва ведомството в отговор на въпрос на АФП.

Наскоро новият премиер на Исландия Сигмундур Гунлаугсон беше на посещение в Брюксел и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу му е казазал, че Рейкявик ще трябва да вземе окончателно решение за членството си в ЕС „без нови отлагания“.

Гунлаугсон, който стана най-младият демократично избран премиер в Европа, оглавява Прогресивната партия от 2009 г. Политическата сила спечели подкрепата на фермерите и рибарите в страната, които ще пострадат най-много от евентуално членство в ЕС.

Още през май новото правителство обяви, че временно прекратява преговорите за присъединяване към еврообщността до провеждането на референдум, припомня изданието.

Исландия вероятно щеше бързо да приключи преговорите, тъй като вече е синхронизирала голяма част от законодателството си с това на ЕС, тъй като е член на Европейското икономическо пространство. Основният проблем на страната обаче са квотите за риболов, тъй като износът на риба и рибни продукти е в основата на икономиката и препитание за хиляди хора.

Брюксел настоява, че Рейкявик е допуснал свръхулов на риба и трябва да приеме стриктни квоти, докато от Рейкявик твърдят, че имат повече опит от Брюксел и могат да помогнат на съюза с установяването на по-добри практики при риболов.

Исландия подкрепи Фарьорските острови, след като Европейската комисия преди дни им наложи санкции заради улова на херинга. Тази година островите се отказаха от споразумението за управление на запасите и улова на атлантическо-скандинавска херинга с ЕС и си определиха сами квота, която е значително по-висока от тази по споразумението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:02 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още