Европейската комисия (ЕК) одобри създаването на най-голямата бананова компания в света. Американската Chiquita Brands и ирландската Fyffes получиха зелена светлина от регулаторните органи на Европейския съюз за сливането си в размер на 526 млн. долара, предава Ройтерс.
Новият производител и търговец на банани ще държи 14% от пазара на плодовете, оценяван на 7 млрд. долара, и ще притежава повече влияние сред търговците. Според ЕК сделката няма да повлияе негативно на потребителите или на супермаркетите, предлагащи банани със собствени брандове, но е налице риск конкурентните компании да пострадат заради доставчиците.
За да разсее това съмнение, ЕК обяснява, че Chiquita Brands и Fyffes трябва да се въздържат от сключването на ексклузивни сделки с доставчиците и да не им предоставят стимули, за да спрат да работят с конкурентните дружества.
От двете компании поясняват, че залогът за доставките, който е с валидност 10 години, няма да се отрази на икономическата стойност на сделката или на синергията между тях.
Миналата седмица Fyffes се съгласи да увеличи дела на Chiquita от новата компания, за да парира съвместната конкурентна оферта на бразилския производител на сокове Grupo Cutrale и на банковата и инвестиционна група Safra Group на стойност 611 млн. долара.
Chiquita отложи гласуването на промяната на акционерното участие за 3 октомври от 17 септември заради преговорите с конкурентите.


Хороскоп за 8 декември 2025
Скъпотия! Храните у нас продължават да поскъпват стремглаво преди еврото
7 декември е обявен за Международен ден на гражданската авиация
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (7 декември)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Александър Джартов: Бедствено положение е обявено за Ардино
Китайски изтребители насочиха радар за управление на огъня към японски самолети
Как "човекът на Тръмп" в НАСА ще изправари Китай в космоса?
Проходът Троян-Кърнаре е временно затворен
Япония е изправена пред криза, свързана с деменция