Европейският съюз (ЕС) може да намали вноса на природен газ наполовина и да понижи емисиите въглероден диоксид с 49%, ако увеличи енергийната си ефективност, сочи ново проучване, цитирано от онлайн изданието Euractiv.com
Разходоефективните мерки в предлагането на енергия, индустрията и сградите ще бъдат от полза за климата и ще увеличат енергийната сигурност, става ясно от проучването на консултанти от организацията Ecofys.
Намалението на емисиите въглероден диоксид с 49% спрямо нивата от 1990 г. отива „далеч отвъд“ прогнозите в Рамката на ЕС за политиките в областта на климата и енергетиката до 2030 г., пише в проучването.
Европейските лидери се събират в Брюксел по-късно тази седмица (23-24 октомври), за да се опитат да постигнат съгласие относно пакета, който призовава за намаление на парниковите газове с 40%, подобрение на енергийната ефективност с 30% и целеви дял на възобновяемите източници от енергийния микс от 27%.
Енергийната сигурност също е включена в дневния ред на срещата. Украинската криза разкри зависимостта на Европа от руския газ, като някои страни като Финландия, Латвия, Литва, Естония, Словакия и България са напълно зависими от вноса от Русия, посочва изданието.
Реакцията на ЕС на кризата в Украйна беше ограничена от страхове, че руският държавен монополист „Газпром“ може да вдигне цените или просто да врътне кранчето.
Според проучването обаче е малко вероятно да има повишение на производството на газ в рамките на ЕС, дори ако като потенциален източник се разглеждат шистовите залежи. Някои страни членки, основно Полша, проучват възможностите за добив на шистов газ.
Фактори като производствените разходи, влиянието върху околната среда, размера на находищата и недостатъчното технологично развитие ще попречат обаче на ЕС да развие значителен добив на шистов газ преди 2030 г., прогнозират консултантите.
Мерки
Проучването сравнява потенциала на мерките със сегашните прогнози на ЕС.
Намаление от 58% на потреблението на природен газ от сгради до 2030 г., равно на 23% от общото потребление на газ в момента в Евросъюза, може да бъде постигнато чрез изолация, подобрени отоплителни системи и повече ползване на възобновяема енергия, пише в проучването.
Намаление от 20% на потреблението на газ от индустрията, което е равно на 5% от общото потребление на природен газ в момента, може да се постигне с увеличение на комбинираното производство на топлинна и електрическа енергия, по-ефективно отопление и усъвършенстване на електропроводните системи.
Залагайки реалистичен ръст, потреблението на газ за производство на електроенергия може да бъде редуцирано с 63%, което е равно на 19% от общото потребление на газ в ЕС, като се увеличи ползването на енергия от възобновяеми източници, смятат авторите на проучването.
Ecofys е част от Open Climate Network, организация от независими изследователски институти и граждански групи.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
Бърнаут или липса на витамини?