fallback

Адам Поусън: Програмата за покупка на облигации на ЕЦБ трябваше да е по-голяма

Кредитирането в Европа минава почти изключително през банковата система, а не през капиталовите пазари, както в САЩ, посочва американският икономист

10:15 | 23.01.15 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американският икономист Адам Поусън приветства планираните покупки на държавни облигации (QE) от страна на Европейската централна банка. За разлика от бившия главен икономист на ЕЦБ Юрген Старк, който в сряда в интервю за германския Handelsblatt твърдо се обяви против количествените облекчения, Поусен счита това решение за положително. Ако има начин, ЕЦБ трябва да направи още повече, смята той.

„Това определено бе най-правилното решение. ЕЦБ трябва да действа, ако иска да помогне на икономиката в еврозоната и ако се отнася сериозно към своята законова компетентност. Нейната цел е постигане на инфлация от близо два процента. Този мандат бе пренебрегван сериозно в продължение на много месеци“, казва той пред Handelsblatt

Според него решението от четвъртък е добро начало за еврозоната, но „не е логично да се ограничава размерът и продължителността на покупките на облигации“. ЕЦБ ще има нужда да презареди базуката си, казва Поусън. В идеалния случай тя трябва да продължи да купува облигации дотогава, докато инфлацията отново е на ниво от около два процента.

Американският икономист счита, че сумата от 1,1 трлн. евро не е достатъчна. „Спрямо съотношението на икономиката програмата е по-малка от онова, което САЩ, Великобритания и Япония направиха при същите обстоятелства. При положение, че в Европа кредитирането минава почти изключително през банковата система, за постигането на същия ефект са нужни повече покупки на облигации, отколкото на по-силно базираната на капиталовите пазари икономика на Съединените щати“.

Поусън счита, че с програмата си ЕЦБ няма да предизвика балони, например на пазара на жилищата. „Ако Германия види признаци за балон на имотния пазар, банковите регулатори и надзорниците ще могат да вземат директни мерки. Германия не трябва да държи за заложник останалата част на Европа, за да пребори евентуален балон на имотния си пазар.

По думите на Поусън QE ще стабилизират инфлационните очаквания. Ако банката не бе направила нищо, хората биха очаквали ниски цени, а това би се превърнало в самосбъдващо се пророчество. „Освен това сега ЕЦБ каза на хората в зоната, че се грижи за всички тях, а не само за Германия“, пояснява американският икономист.

Според него предложеното разпределение на рисковете за отговорност защитава ЕЦБ от някои критици от Германия, но за много от тях това няма да бъде достатъчно. В крайна сметка планът позволява до известна степен солидарна отговорност, до 20 на сто. По думите на Поусън пазарите няма да могат да разберат какво се покрива и какво - не. В дългосрочен план според него паричен съюз като еврозоната може да работи само с една обща фискална политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:15 | 08.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още