IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Атина и Москва заобикалят ембарго на хранителни стоки със смесени дружества

Целта е гръцката земеделска продукция да може да достига до руския пазар

08:11 | 09.04.15 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ципрас и Путин са обсъдили възможността Русия да участва във финансирането на проекта за продължение на гръцка територия на планирания газопровод &quot;Турски поток&quot;. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Ципрас и Путин са обсъдили възможността Русия да участва във финансирането на проекта за продължение на гръцка територия на планирания газопровод "Турски поток". Снимка: Ройтерс

Гърция и Русия обмислят създаването на смесени дружества с цел заобикаляне на руското ембарго на хранителни стоки от Европейския съюз. Целта е гръцката земеделска продукция да може да достига до руския пазар, заяви представител на гръцкото  правителство пред AFP, цитирана от БТА.

„Налице е обща воля за стартиране на процедура за създаване  на смесени гръцко-руски дружества на руска територия за гръцките износители на земеделски продукти", казва той в коментар за темите обсъждани на започналото вчера двудневно посещение на  гръцкия премиер Алексис Ципрас в Русия.

Цитираният източник обяснява, че мярката цели гръцките плодове и зеленчуци за руския пазар да не бъдат смятани за износ.

Ципрас и Путин са обсъдили още възможността Русия да участва във финансирането на проекта за изграждане на продължение на гръцка територия на планирания газопровод "Турски поток". Москва е предложила на Атина да й предплати прогнозните печалби от съоръжението.

След това Гърция ще върне парите на Русия, когато  газопроводът бъде въведен в експлоатация през 2019 г. и донесе  на Атина "хиляди милиони евро".

Износът на гръцка земеделска продукция и енергийните проекти бяха две от основните теми на разговорите между Ципрас и Путин вчера.

Гръцкият премиер не е поискал финансова помощ на разговорите си в Москва, но Русия може да предостави кредити за големи съвместни проекти в бъдеще, стана ясно след срещата. Гръцката страна не се е обръщала към нас с каквито и да е молби за помощ", посочи Путин на пресконференция след срещата си с гръцкия премиер Алексис Ципрас. 

„Гърция е заинтересована от строителството на гръцки газопровод от гръцко-турската граница“, каза от своя страна Ципрас на пресконференция след срещата си с Путин.

Днес посещението на гръцкия премиер в Москва продължава със среща с руския му колега Дмитрий Медведев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 4 rate down comment 1
Сините камъни
преди 11 години
https://***.youtube.com/watch?v=fKq745kg2Dg"Америка - империя на злото!"Откровен разговор, какво мислят и правят американцките !Благодаря на човека, сложил български субтитри!Така, че имате директно на английски да се слуша и да четете на български!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
Сините камъни
преди 11 години
"""Помислете само: Турция, Гърция, Македония, Сърбия/Черна гора и Унгария са Путинов клин """"И във връзка с думите ти, някой да посочи държави в Европа, които действително са срещу Русия!Поне една!Оставете главата на ЕС и жалките брюкселски чиновничета, изпълняващи поръчките на чичо Сам, дето не ми е чичо!Поне една държава срещу Русия!Цялата истерия, че Русия е опастност е на базата на мераците на американските мутри, които си търсят поводи за да влязат в страните ни!И жалко за промитите безмозъчни, които не осъзнават, че си играят с огъня!И ако огънят е ядрен, да си напишат завещанията!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 1
pinoccio
преди 11 години
То, погледнато географски, малко на сърп прилича, не на клин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 4
Lucifer
преди 11 години
за Ципрас въпроса е НЕ дали ЕС ще търпи Гърция а дали и до кога Гърция ще търпи ЕС???...маляките се надяват само на тая интрига между ЕС/САЩ и Русия/евразийски съюз да лавират между двата стола вечно, а до колко ще успеят да не паднат по средата предстои да видим. Все си мисля че ако имат дори и малък успех, това би означавало край на ЕС, защото и други ще опитат на мига. Помислете само: Турция, Гърция, Македония, Сърбия/Черна гора и Унгария са Путинов клин който САЩ не могат да си позволят и се страхувам че реакцията ще е жестока
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 7
crammer
преди 11 години
Гърция търси място в евро-азийския клуб. Колко ли още ще бъдат търпени в ЕС!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 13
Mavi Goz
преди 11 години
И този влак изпуснахме - Украйна е натоварена с тази задача... хахаха!Ние ще изнасяме газ и нефт за Русия... от нашите находища... през Бойков ХЪБ... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 15
pinoccio
преди 11 години
Ние пък ще изнасяме европейски ценности за Русия, без мита и такси. ББ ще храни пенсионерите с приходите от тях. Ооох, майко!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още