fallback

Германия отново се опълчи на редуциране на гръцкия дълг

Волфганг Шойбле и Йерун Диселблум потушиха ентусиазма на гръцкия си колега Янис Варуфакис за бързи преговори

16:59 | 03.07.15 г. 8
Автор - снимка
Създател

Въпреки препоръките на Международния валутен фонд (МВФ) федералното правителство на Германия се опълчи срещу нова т. нар. "подстрижка" (редуциране) на дълга на Гърция. Определените от фонда финансови нужди по никакъв начин не налагат извода, че е наложително опрощаване на част от дълга“, каза говорителят на германското Министерство на финансите Мартин Йегер, цитиран от DPA. Но и една нова спасителна програма от спасителния фонд ESM заради процеса от много стъпки не е лесна процедура, допълни той.

В четвъртък доклад на Международния валутен фонд (МВФ) показа, че динамиката на дълга на Гърция е "неприемлива" и страната се нуждае от сериозни реформи, ако желае да излезе от кризата. Според анализа положението за Гърция е толкова лошо, че правителството се нуждае от около 51,9 млрд. евро в периода между октомври 2015 г. и декември 2018 г. Освен това икономическата позиция на средиземноморската страна се влошава: миналата година МВФ прогнозира, че дългът на Гърция ще намалее от 175% от БВП през 2013 г. до 128% през 2020 г. Сега институцията очаква задълженията на Атина да са 150% от БВП през 2020 г. Фондът препоръча и редуциране на дълга. 

Междувременно германският финансов министър Волфганг Шойбле и председателят на еврогрупата Йерун Диселблум потушиха ентусиазма на гръцкия си колега Янис Варуфакис, че скоро след референдума ще се стигне до сделка. По-рано Варуфакис коментира, че споразумението „малко или много“ е готово. Диселблум обаче нарече изказването на гръцкия си колега „абсолютно невярно“.

Независимо от изхода на референдума Гърция е изправена пред „много трудно бъдеще“, заяви той.

Подобно изказване направи и Шойбле. „Предложението, за което ще се гласува в неделя, вече не е на масата на преговорите“, заяви той пред Bild. По думите му първо трябва да се изчака вотът, а след това Гърция трябвало да подаде молба за възобновяване на преговорите.

Ако се стигне до нови разговори, те ще са трудни и трябва да почиват на нови основи, каза той. „Защото положението в Гърция се влоши още повече през последната седмица“, казва Шойбле. „Ако има гръцка молба и са изпълнени определени условия, еврогрупата ще се изкаже положително за нови преговори“, обеща той. Но подкрепа за страната ще има само след истински реформи.

Новините около гръцката криза можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:05 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още