fallback

Съветът на ЕС намери механизъм за разпределянето на 120 хил. бежанци

На първо време спешно, но на доброволен принцип, ще бъдат преместени 66 хил. бежанци, пристигнали в Гърция и Италия

20:36 | 22.09.15 г. 31

Съветът на министрите на правосъдието и външните работи одобри на извънредно заседание схема за разпределението на 120 хил. бежанци в следващите две години, стана ясно от съобщенията в Twitter-акаунта на луксембургското председателство на ЕС.

Според съобщенията решението е взето с мнозинство, а не с пълен консенсус, каквато е практиката при вземане на решения в ЕС. Министърът на външните работи на Люксембург Жан Аселборн, който на ротационен прицип председателства съвета, посочва, че ситуацията е спешна и днес е трябвало да бъде приет юридическият текст за разселването на бежанците.

 

.@eu2015lu [3] Press conference with Jean #Asselborn - #JHA #refugeecrisis #migrationEU pic.twitter.com/2aSsAnUSUt

— Luxembourg RPUE (@RPUE_LU) September 22, 2015

 

Според руската информационна агенция срещу схемата са гласували Унгария, Словакия и Чехия. Гръцкото издание "Катимерини" в своята англоезична версия посочва, че против плановете е била и Румъния, а Финландия се е въздържала. 

По информация на БТА на първо време спешно ще бъдат преместени 66 хил. бежанци, пристигнали в Гърция и Италия, на доброволна основа. Втората фаза предвижда 54-те хиляди мигранти, които трябваше да бъдат разселени от Унгария, да бъдат обособени като "спешна квота".

От тази квота ще могат в следващите две години да се възползват държави от ЕС, в които е настъпила извънредна ситуация с мигрантските потоци.

За да бъде задействана тази втора фаза, ще бъде необходимо ново предложение на Европейската комисия, което подлежи на одобрение от Съвета на ЕС. Източници от Съвета уточниха, че днешният пробив в постигането на решение е настъпил, след като Полша е оттеглила първоначалните си възражения.

На днешното заседание Полша се е съгласила да приеме 5000 бежанци в рамките на европейската програма за разселване на пристигналите в ЕС бежанци.

По информация на руската информационна агенция ТАСС Швейцария също се е съгласила да да участва в схемата по разпределяне на бежанци. Страната  не е част от ЕС, но  е част от Европейското икономическо пространство и Шенген.

Утре (23 септември) ще се състои и извънредно заседание на Европейския съвет, на което основната тема ще бъде кризата с бежанците. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:49 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още