fallback

Финансови министри поискаха минимална данъчна ставка за ЕС

Предложението е част от борбата на съюза с избягването на плащането на данъци от мултинационалните корпорации

14:29 | 23.09.15 г. 9
Автор - снимка
Редактор

Финансовите министри на най-големите икономики на еврозоната изразиха подкрепа за определянето на минимална данъчна ставка в блока по време на специално изслушване в Европейския парламент (ЕП) във вторник вечерта, съобщава POLITICO.

Пред парламентарна комисия по избягване на плащането на данъци, създадена в отговор на т.нар. разкрития Luxleaks, финансовите министри на Германия, Франция, Италия и Испания заявиха, че по-доброто сътрудничество между националните данъчни органи, както и определянето на минимална данъчна ставка, ще подпомогне борбата с агресивното данъчно планиране на мултинационалните компании.

„Трябва да има определена минимална ставка на данъчно облагане“, заяви финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле пред комисията.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) се фокусира върху избягването на корпоративни данъци, определяйки го като важен проблем, който ЕС трябва да реши. Разминаванията между различните данъчни кодекси на отделните страни членки позволява на някои корпорации да избягват плащането на данъци в блока, заяви ОИСР в свой доклад още през 2013 г.

Компании като HSBC, Heinz, Disney и Ikea печелят от специални споразумения в Люксембург, които минимизират данъчните плащания в ЕС по времето, когато сегашният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е бил финансов министър и министър-председател на страната. Юнкер се яви пред комисията през миналата година и отрече да има роля в сделките на Люксембург и данъчните вратички за корпорациите.

„Трябва да гарантираме, че всеки вид печалба е обложена с данъци поне веднъж в Европейския съюз“, заяви френският финансов министър Мишел Сапен.

Един от членовете на комисията предложи създаването на европейски данъчен орган пред министрите, идея, която не спечели особена подкрепа. „Настроен съм много проевропейски, но мисля, че има други стъпки, които трябва да предприемем в краткосрочен план“, заяви Луис де Гиндос, финансов министър на Испания, добавяйки, че страните членки в еврозоната просто трябва да си сътрудничат по-добре.

„Понякога се опитваш да направиш твърде много, за да подобриш ситуация, която вече е добра. Мисля, че за нас е важно наистина да положим усилия в посока на автоматичния обмен на информация“.

През юни комисията предложи нови правила за данъчно облагане, твърдейки, че те ще затруднят международните компании да се възползват от данъчни вратички. Сред тях е автоматичният обмен на информация между страните членки, който включва специални данъчни договорки като тези в Люксембург,

Де Гиндос заяви, че Испания е подобрила възможностите си за сравняване на данъчните отчети със съседните страни в ЕС. Германия и Нидерландия постигнаха споразумение през юни за увеличаването на спонтанния обмен на данъчна информация, за да се справят с избягването на плащането на данъци.

Пиер Граменя, финансов министър на Люксембург, отговори на въпроси на комисията още в началото на сесията, тъй като страната му в момента председателства ЕС. „Странно съвпадение“, заяви председателят на комисията Ален Ламасур по повод момента на изслушванията – и то не само заради факта, че данъчните ставки на страната се оказаха катализатори за изслушването. Скандалът Luxleaks разкри 500 частни данъчни договорки между Люксембург и мултинационални корпорации между 2002 и 2010 г.

„Люксембург осъществи сериозни промени през последните 20 месеца“, заяви Граменя пред комисията, чиято следваща среща е планирана за средата на октомври. „Осъществили сме много реформи, променихме законите си за обмен на информацията при поискване, за да бъдат съвместими. Забранихме банковата тайна и трябва да подчертая, че приемам този въпрос изключително сериозно“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:48 | 07.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още