fallback

Меркел: Данъците няма да бъдат повишавани заради бежанската криза

Популярността на партията на канцлера е на най-ниското си равнище от две години насам заради бежанския наплив

19:24 | 11.10.15 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германският канцлер Ангела Меркел изключи за пореден път вероятността правителството да повиши данъците, за да се справи с огромния приток на имигранти, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. „Можем да се радваме, че от години икономиката ни е добре управлявана, а в момента икономическото ни положение е добро", казва Меркел в интервю за булевардния всекидневник Bild, което ще бъде публикувано в понеделник. Канцлерът отговори с категорично "да" на конкретния въпрос дали може да обещае, че няма да има увеличаване на данъци във връзка с бежанската криза. 

Вчера се появиха публикации, че германското правителство и Европейската комисия обмислят възможността за „данък солидарност“, чрез който да се подпомогне покриването на разходите за хилядите кандидати за убежище. Германските и европейски власти обаче отхвърлиха тези твърдения.

Популярността на партията на Меркел Християндемократически съюз (ХДС) е на най-ниското си равнище от две години насам заради бежанския наплив, който създаде силно напрежение в политическия лагер на канцлерката, съобщи AFP, цитирайки седмично допитване в днешния брой на Bild.

Според допитването за кого възнамеряват да гласуват германците ХДС бележи спад с два процентни пункта до 38 процента от запитаните.

Критиците на великодушната към бежанците политика на канцлера (48 процента) са повече от поддръжниците й (39 на сто).

С по един пункт се е увеличила подкрепата за две формации, които настояват за по-твърд подход на Берлин към мигрантите - популистката "Алтернатива за Германия" и либералната Свободна демократическа партия, за които са заявили намерение да гласуват съответно 5 и 6 процента от анкетираните.

Още за бежанската вълна четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:00 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още