fallback

Европарламентът с удар срещу стремежа на Китай към статут на пазарна икономика

Европейските депутати приеха резолюция, според която страната все още не отговаря на изискванията за подобен статут

09:45 | 13.05.16 г. 5

Депутатите в Европейския парламент нанесоха удар по амбицията на Китай да бъде признат за „пазарна икономика“ - статут, който ще предостави на износа на азиатския гигант по-лесен достъп до блока, коментира Financial Times.

Европейските законодатели приеха резолюция, в която се казва, че Китай все още не отговаря на условията за такова действие. В документа се казва още, че няма защо да се облекчават антидъмпинговите правила срещу страната, съгласно които могат да се налагат ответни мита върху китайските стоки, които са под пазарните цени.

Резолюцията в четвъртък бе подкрепена от 546 депутати, като само 28 бяха против, а 77 се въздържаха.

Китай твърди, че има право автоматично да получи статут на пазарна икономика – една от най-желаните му политически цели, в края на тази година съгласно правила на Световната търговска организация. Поддръжниците на този ход, включително британското правителство, казват, че присъждането на този статут ще насърчи инвестициите между Европа и Китай.

Статутът обаче може да затрудни налагането на антидъмпингови мита върху Китай. Криза в европейската стоманена индустрия, която достигна пика си през последните месеци, подчертава опасенията около облекчаването на подобни налози. Европейските компании твърдят, че понасят сериозни удари заради несправедливо евтиния внос от китайските заводи.

Нарастващата враждебност на Европа към предоставянето на подобен статут на Китай идва след международна реакция срещу облекчаването на търговските бариери. Германското обществено мнение все повече се настройва срещу ключовото споразумение със САЩ, докато в същото време американската президентска надпревара се оцветява в необичайна протекционистка реторика.

Вотът в четвъртък по темата Китай е необвързващ, но изпраща ясен сигнал към Европейската комисия, която трябва да представи предложение по въпроса тази година. Тогава европейският парламент ще гласува дали да одобри предложението или не.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:57 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още