fallback

Скалпел вместо чук

ЕС има недостатъци, но е твърде ценен, за да бъде унищожен с лека ръка

14:30 | 21.05.16 г. 7

Безспорно намиращият се в момента на кръстопът Европейски съюз (ЕС) има редица недостатъци, но все пак той е твърде ценен, за да бъде унищожен с лека ръка. Това мнение изказа на организираната от Brain Workshop Institute конференция „Бъдещето пред банковата система в Европа“ Стефан Колев, професор по икономическа политика в Университета за приложни науки в Цвикау, Германия, и заместник-директор на Института Wilchelm Röpcke в Ерфурт, Германия.

Проф. Колев използва творчеството на германския икономист Вилхелм Рьопке, за да илюстрира възможното развитие на Европ. По думите му едната идея е Европа да стане „голяма Швейцария“ и да следва пътя на голяма икономическа, но не и политическа интеграция.

Другата траектория би била Европа да стане „голяма Франция“ - политическа интеграция и централизация. „Винаги досега сме виждали преплитане на тези две траектории. Във всеки момент има феномени и за двете траектории, но напоследък сме свидетели по-скоро на втората насока“, коментира той.

Икономистът е на мнение, че на ЕС трябва да се гледа с повече внимание, защото в момента се сравнява нещо реално, продукт на сложни и дълги процеси, с модели на политико-икономически структури, а това по думите му не е коректно.

Може би най-практичното предимство за нас днес е свободата на движение. „С това не искам да кажа, че ЕС е перфектен съюз. Наистина този съюз регулира твърде много, но пък и дава много свободи. Затова твърде банално е да разрушим ЕС само защото противоречи на някои принципи на либерализма“, заключи той.

Представата, че след разпада на ЕС стартира т. нар. “рай на свободата” със само хоризонтални отношения между хората, по думите му, е утопия. „Ако приемем, че хората търсят и предлагат власт, то борбата на либерализма и на икономиката като наука може да се опише с метафората на Сизиф. Както Сизиф е проклет да бута постоянно камъка нагоре, такава е и борбата с представата, че властта трябва да бъде минимализирана или доведена до нула“.

Ето защо според него и представата, че властта ще изчезне заедно със структури като ЕС и националната държава, е една илюзия.

„От днешна гледна точка дори еврото и банковият съюз по-скоро се оказват динамит, а не цимент. Но пък динамитът проправя пътя напред“, каза още проф. Стефан Колев.

Investor.bg е медиен партньор на конференцията „Бъдещето пред банковата система в Европа“, организирана от Brain Workshop Institute

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:24 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още