fallback

Какво се очаква от срещата на върха Италия-Германия-Франция?

Премиерът Матео Ренци залага на сигурността и строителството на "Европа на ценностите"

15:42 | 21.08.16 г. 6

Преди месец италиански медии съобщиха, че премиерът Матео Ренци ще домакинства на 22 август на германската канцлерка Ангела Меркел и на френския президент Франсоа Оланд. За място на срещата на върха на "тройката" от Европейския съюз (ЕС) бе посочено островчето Вентотене, област Лацио, предава БТА.

Мястото е символично и не е случайно подбрано от Ренци. Там е погребан италианският политик и писател Алтиеро Спинели, който е бил заточен на острова от режима на Мусолини заради антифашистка дейност. През юни 1941 година с помощта на двама съмишленици той написва основополагащия документ на европейския федерализъм "Манифест за свободна и обединена Европа", повече известен като "Манифестът от Вентотене". Две години по-късно основава Движението за европейски федерализъм. 

Сигурността е над всичко - като мерки за охрана на самата среща, но най-вече като централна тема на тристранните разговори. Макар и Brexit да стои в челото на дневния ред, номерацията не отразява задължително приоритетите, които се диктуват от обстановката. Именно обстановката поставя сигурността над всичко с оглед на тероризма, бойните действия и цялостното напрежение в Средиземноморието. За първи път на среща в такъв формат темата ще се разглежда при неделимост на двата й компонента - вътрешна и външна сигурност, възприемани сега като две страни на един медал.  Докато яснота има по въпроса за създаване на европейска гранична полиция, която се очаква да влезе в оперативен режим до края на годината, значително по-обхватна е тематиката в областта на отбраната. 

Според ангажирани с подготовката на срещата експерти, никой не си прави илюзии, че може да се пристъпи към изграждане на обединени въоръжени сили (ВС) на ЕС. От италианска страна се очаква да бъдат внесени за обсъждане въпроси, свързани с активизирането на бойните групи на ЕС и задълбочаване на сътрудничеството по линия на центровете за изследване, изграждане и усъвършенстване на бойните способности. Бойните групи на ЕС са 13 и организационно са сведени в полкове с личен състав до 1500 души за изпълнение на мисии за бързо реагиране. Те достигнаха ниво на оперативна готовност на 1 януари 2007 година, но досега не са изпълнявали мисии поради липса на единодушие при вземане на политически решения в рамките на ЕС. Сега Италия предлага създаване на нови механизми за вземане на решения с оглед да се даде по-ефикасен принос при изпълнение на международни мисии.

Що се отнася до центровете за изследване, изграждане и усъвършенстване на бойните способности, предлаганото задълбочаване на сътрудничеството се вписва в италианската концепция, че при очевидната невъзможност да се изгражда "Европейска армия", т.е. обединени ВС на ЕС, по-реалистичният подход е да се върви с малки стъпки към военна интеграция. Италия е готова да даде принос по линия на военномедицинското обслужване, тъй като ръководи този център и очаква конкретни предложения от страна на Германия и Франция. 

Преди срещата местни медии се опитаха да въведат израза "Шенген в областта на отбраната", който не се възприема в някои дипломатически среди, тъй като подсказва по-нататъшно вътрешно разделение в ЕС, подобно на наложеното от Шенгенското пространство и зоната на еврото. Отново се акцентира върху необходимостта от интензивен обмен на разузнавателна информация, който е доказано най-слабото звено в системата за сигурност и отбрана на ЕС.

Темата за Brexit има два аспекта - опасност от произвеждане на референдуми по британски образец и в други страни с подчертано евроскептични настроения и сроковете за напускане на ЕС. Тримата лидери изглеждат единодушни в решимостта да не се допуска разпространение на "антиевропейския вирус", докато повечето континентални коментатори изтъкват разногласията между Ренци и Меркел относно сроковете за сбогуване на Великобритания с ЕС. Италианският премиер е сочен като застъпник на стриктното спазване на предписания двугодишен срок, а германската канцлерка предпочитала да се даде повече време на Лондон за преговори относно бъдещите му отношения с Брюксел. Британски източници подлагат на съмнение подобна праволинейност в позициите и не изключват компромисен вариант, при който Ренци се съгласява с Меркел, ако тя го подкрепи в осъществяването на италианската финансова маневра, от която може да зависи неговата политическа кариера. Това обаче не е тема за разискване от "тройката" още повече, че на 31 август в Маранело ще се състои традиционната среща на върха Италия-Германия.

По време на краткия средиземноморски круиз Матео Ренци ще се опита да вмести редица икономически и социални проблеми в контекста на проповядваната от него "Европа на ценностите". На първо място е безработицата сред младежта. Италия лансира проекта "Одисеус", който е разработен по модела на програмата "Еразмус" в сферата на висшето образование. Съществената разлика е, че "Одисеус" цели да постави основите на европейска система за обществено полезен труд, която да обхване младежите на възраст между 18 и 25 години, които нямат достъп до университетите.

По кризисната тема за трафика на имигранти прогнозата е, че премиерът Ренци ще лансира отново предложението за изграждане на структури за обработка на имигранти в африкански страни. Припомня се, че през ноември 2014 година в Рим се състоя международна конференция с участието на 40 министри от европейски и африкански страни, която завърши с приемането на резолюция в този дух.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:31 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още