Комсиите по бюджет, по контрол на бюджета и по правните работи одобриха кандидатурата на Гюнтер Йотингер за новия му пост в Европейската комисия (ЕК), съобщиха от Европейския парламент. Така Германия ще може да смени отговорностите си - от цифров пазар на бюджет и човешки ресурси.
Досегашният комисар по развитието на цифровия пазар беше предложен от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер да поеме отговорностите на Кристалина Георгиева, която от началото на 2017 година вече е част от мениджърския екип на Световната банка. За момента България още не е предложила своя кандидат за европейски комисар.
Гюнтер Йотингер беше изслушан в трите комисии на 9 януари. Председателите им изпратиха по-рано днес мнението си до председателя на ЕП Мартин Шулц за представянето на комисаря и може ли той да поеме ангажиментите. Според изпратеното писмо Йотингер има нужния професионален опит да заеме новия пост в ЕК и подчертават в колко важен момент за общността става тази смяна.
По-късно през този месец кандидатурата на Йотингер трябва да бъде гласувана и по време на пленарно заседание на ЕП, както и от Съвета на ЕС. Ако получи "зелена светлина" и от двете институции, германецът официално ще поеме поста, освободен от Кристалина Георгиева.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението
Хали Бери предизвика фурор по прозрачен черен бански