От ноември 2015 година Украйна не купува газ директно от "Газпром", а според руски анализатори това ѝ коства повече разходи. Изчисленията на Фонда за национална енергийна безопасност показват, че през тази зима Киев е платил с около 186 млн. долара повече, отколкото ако беше купил газа директно от "Газпром", пише ТАСС.
През февруари цената на газа за Украйна е достигнал рекордно ниво от 247 долара за 1000 куб. метра, посочват анализаторите. Страната купува суровината през реверсивни връзки от Словакия, Унгария и Полша.
В периода между декември 2016 година и февруари 2017 година Украйна е купила 4,48 млрд. куб. метра природен газ от съседните си страни. Средната цена варира между 229,50 и 246,90 долара за 1000 куб. метра , допълват още от Фонда. Общата стойност на покупката е била 1,05 млрд. долара.
Ако Украйна беше купувала газа директно от Русия, сметката щеше да бъде 877 млн. долара. Цената на газа за Киев през декември е била 180 долара, а през януари и февруари - 205 долара за 1000 куб. метра.
Цената на газа в Европа се повиши значително през тази зима заради по-студеното време.
Ако Украйна беше купила газ през есента от "Газпром" и нагнетила по-големи количества в хранилищата можеше да спести към 290 млн. долара, казват още руските анализатори. През третото тримесечие на 2016 година цената на "Газпром" е била 170 долара за 1000 куб. метра.


България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Хороскоп за 7 юли 2026
МВР-Варна представи своята дейност, техника и оборудване
При инфлация инвеститорите търсят алтернативи на класическия портфейл 60:40
SK Hynix стартира листване в САЩ за 28 млрд. долара
Йената е подценена с до 20%, смята бившият валутен цар на Япония
Анти-Мъск инвеститори на дребно се борят да не допуснат SpaceX в портфейлите си
Английската централна банка си играе със собствената независимост
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Първият електрически мотоциклет на Honda навлиза на европейския пазар
Американци превърнаха Porsche 911 в офроуд машина
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Съдът остави в ареста директора на ВиК - Бургас Цветан Мирчев
3 рецепти за вечеря под 400 калории
"Булгаргаз" и "Боташ" замразяват договора за 15 месеца след срещата Радев – Ердоган
Китай извърши изпитание на стратегическа ракета, изстреляна от подводница
Възрастна жена загина, след като бе блъсната от пътнически влак край Бургас
преди 9 години Няма как държава с БВП на глава от населението по-нисък от на Папуа Нова Гвинея, Судан, Нигерия и Индонезия да не избере от правилния газ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ааа то било "....според руски анализатори", вероятно приятелите на Р.Овч, който ни обясняваше че купуваме на най ниски цени, а то се оказа обратното :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Имаше един виц, дето Нане си забивал пирон в главата, за да счупи машинката за подстригване на Вуте... отговор Сигнализирай за неуместен коментар