Обемът на инвестициите, които прави Саудитска Арабия в Русия, ще надхвърли 1 млрд. долара, прогнозира директорът на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев, цитиран от ТАСС. Той очаква подписването на множество сделки между двете страни по време на визитата на краля на Саудитска Арабия в Москва, планирана за 5 октомври.
С посещението на краля е свързана и друга прогноза на руските власти - енергийният министър Александър Новак каза, че ще бъде подписано споразумението за създаване на руски-саудитски инвестиционен фонд за енергетиката, чиято стойност също е в размер на 1 млрд. долара.
За първи път Русия посреща краля на Саудитска Арабия и в страната определят това посещение като "историческо". Разговорите ще се проведат на фона на все по-близките отношения между Москва и Риад, основно около действията за стабилизиране на петролните пазари.
ТАСС напомня, че през септември 2016 година двете страни са подписали споразумение за съвместни действия на петролните пазари, което даде възможност за съкращаване на добива в рамките на ОПЕК.
В резултат на новосъздадените връзки стокооборотът между двете държави се увеличи с 30% за първото полугодие на тази година и вече достига 430 млн. долара. Според руските анализатори обаче има още потенциал в икономическите отношенията между Русия и Саудитска Арабия. В Москва се надяват, че визитата на краля ще даде нужния тласък.
Руският фонд за преки инвестиции и суверенния фонд на Саудитска Арабия Public Investment Fund създадоха съвместна инвестиционна платформа на стойност 10 млрд. долара, посочва още ТАСС. Именно благодарение на тази платформа се реализират инвестициите на Саудитска Арабия на територията на Русия в редица сектори, сред които петролна индустрия, инфраструктура и логистика.
Има силен интерес и на руските компании да работят по проекти в Саудитска Арабия.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 8 години щот при терористите от Масква правата на човека не важат .... и знаят че тия не са путтки като евроггейовете и ше има бомба в тиквата ако ръчкат исляма в Руслямистан .... :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Културен обмен ...нали щели да правят увеселителен бизнес в Арабията ...по подобие на Америка и Европа ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години СА инвестира в енергетиката на руснаците и в джамии за европейците :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар