Саудитска Арабия подготвя планове за непредвидени случаи за евентуално отлагане на първичното публично предлагане (IPO) на държавната си петролна компания с няколко месеца до 2019 г., съобщава Bloomberg, позовавайки се на запознати източници.
Макар че правителството все още цели да организира IPO на Saudi Aramco през първата половина на следващата година, този график става все по-труден за следване за вероятно най-голямата продажба на акции в историята, казват източниците, поискали анонимност.
Saudi Aramco посочи в свое изявление, че IPO-то „се изпълнява по план. Процесът на IPO е в ход и Saudi Aramco остава фокусирана върху гарантирането, че цялата работа, свързана с IPO-то, ще бъде завършена по най-високите стандарти навреме“. Компанията обаче не предoставя график. Коментарът бе повторен и от източник на саудитското правителство в сряда. Официални лица преди време заявиха, че IPO-то най-вероятно ще се случи през втората половина на следващата година.
Няколко важни решения за него обаче трябва да бъдат тепърва взети. Саудитска Арабия, например, все още не е обявила къде другаде ще продава акциите на Aramco, освен на местната борса в Рияд. Страната може да не съобщи това преди края на октомври, когато се провежда голяма инвестиционна конференция в Рияд. Отлагането в избора на фондова борса, която най-вероятно ще бъде Лондон или Ню Йорк, се отразява на подготвителната работа.
Икономиката на Саудитска Арабия изпитва затруднения заради по-ниските цени на петрола, които са важен фактор за формирането на оценката на Saudi Aramco. Правителството по-рано заяви, че оценката може да достигне 2 трлн. долара, но някои анализатори, включително Sanford C. Bernstein & Co. и Rystad Energy, дават по-ниски оценки.
Ако Саудитска Арабия наистина постигне оценка от 2 трлн. долара, 5-процентният дял, който планира да продаде, ще привлече около 100 млрд. долара. Това ще засенчи 25-те млрд. долара, привлечени от Alibaba Group през 2014 г., което е сегашният рекорд.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Акциите падат, доходността на облигациите се покачва заради инфлационни заплахи
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро