fallback

Столтенберг: Няма притеснения за сделката между Турция и Русия за С-400

Анкара остава твърд съюзник на НАТО, обяви генералният секретар на Алианса

18:10 | 10.10.17 г. 13
Автор - снимка
Създател

Турция не се стреми към противопоставяне с НАТО със закупуването на руски зенитно-ракетни системи С-400 и води разговори с Франция и Италия за закупуване на подобни оръжия от тях. Този коментар направи генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, пише БТА. 

В интервю за агенция Ройтерс Столтенберг каза, че това е суверенно решение на всяка държава и че е говорил по въпроса с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

"От Турция няма искане за интегриране на С-400 в противовъздушната система на НАТО", уточни генералният секретар на пакта след посещението си в Румъния.

В края на септември Турция плати депозит на Русия за покупката на ракетните системи С-400 въпреки възраженията на съюзниците й от НАТО и очаква те да бъдат доставени през 2019 г.

Днес Столтенберг обясни, че високопоставени турски представители, както и президентът Ердоган, са го уверили, че Турция остава твърд съюзник в НАТО. По думите на генералния секретар на Алианса Анкара е готова да информира своите съюзници за причините, които стоят зад решението за закупуване на руските системи.

Ердоган обвини страните от НАТО, че не са предложили приемлива алтернатива на руските системи, но Столтенберг каза, че сега Турция преговаря с Франция и Италия за подобни системи. Генералният секретар на пакта приветства тази стъпка.

"Той (Ердоган) ми каза, че е в диалог с Франция и Италия за възможна доставка на противовъздушни системи от тях… освен (руските системи) С-400", посочи Столтенберг и допълни, че Турция е запозната с въпросните ракети SAMP-T, защото Италия разположи такива в Турция в рамките на усилията на НАТО в помощ на защитата на Анкара от ракетна заплаха.

Тези оръжия са предназначени за защита на бойни полета и стратегически обекти, като летища и пристанища, от заплаха от въздуха, включително крилати ракети и самолети, отбелязва Ройтерс. Системата SAMP-T се произвежда от италианско-френския консорциум EUROSAM.

Според експерти Русия използва различна технология и ноу-хау, които Москва най-вероятно няма да иска да сподели.

"За НАТО е важна оперативната съвместимост", каза Столтенберг. "Ние насърчаваме съюзниците да развиват системи, заедно да купуват и да работят със системи, които ще намалят разходите и ще укрепят отбранителната индустрия в рамките на Алианса", допълни генералният секретар на пакта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:16 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още