Турция е превела аванса по договора за покупка на ракетната система С-400 от Русия, съобщава ТАСС, позовавайки се на изявление на помощника на президента Владимир Путин по въпросите на военно-техническото сътрудничество Владимир Кожин.
"Договорът влезе в сила, авансът е получен, не мога да коментирам сроковете", заяви Кожин.
Той обясни още, че на този етап не е обсъждано да бъде предоставена технологията за производството на ракетната система. Договорът предвижда само доставката на готовото въоръжение.
На 12 септември турският президент Реджеп Тайип Ердоган съобщи, че Анкара е подписала договор за доставка на ракетната система, припомня руската агенция. Покупката на новите ракети обаче се приемат скептично в НАТО, чийто член е Турция, защото се смята, че те са несъвместими с въоръжението на Алианса, пише ВВС.
Турция има втората по големина армия в НАТО. Анкара все по-често започна да търси за съюзник Русия след търканията си с Европа и САЩ в месеците след опита за преврат в страната.
Зенитно-ракетният комплекс С-400 "Триумф" е приет на въоръжение в руската армия през 2007 година, става ясно от сайта на производителя - компанията "Алмаз". Ракетите са е с голям обсег на действие и са предназначени за унищожаване на авиация, крилати и балистични ракети, а в среден радиус на действие може да се използват и срещу наземни обекти.
Максималната дължина при поразяване на въздушни обекти е 250 километра, а на тактически балистични цели - до 60 километра.


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Заради Украйна: Русия ликвидира кариерата на големия руски актьор от "Кухня" Дмитрий Нагиев
Българин е обвинен, че пребил и заплашил с убийство приятелката си във Виена
Любов, която устоя на времето: Барак и Мишел Обама с откровени признания
преди 8 години Максималната далечина на поразяване е до 400 км. Зависи кия ракета се използва и срещу каква цел. Деляна да пише за плетки и мусака, а не за зенитни комплекси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дано само след време не свалят руски самолети с нея! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Какви крилати ракети поразява бе шматароци? Защото в Сирия не поразиха нито една, въпреки че "нашите" ги предупредиха два часа преди атаката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар