fallback

Разликата в заплащането между мъже и жени в Германия остава без промяна

И през 2017 г. дамите са получавали с 21% по-ниски възнаграждения от господата

22:15 | 15.03.18 г.

Жените в Германия са получавали през миналата 2017 г. 21% по-ниско възнаграждение от мъжете в страната, оставяйки пропастта в заплащането между половете в най-голямата европейска икономика непроменено. Това показват данни на Федералната статистическа служба, цитирани от агенция Ройтерс.

Според информацията средно мъжете изкарват по 21 евро на час в сравнение с 16,59 евро за жените. Въпреки липсата на подобрение спрямо предходната година за десет години разликата се е свила – през 2007 г. тя е била 23%.

Според службата несъответствието се обяснява с това какви длъжности заемат предимно мъжете и жените. Друг фактор е и това, че по-малко жени се назначават на ръководни функции и по-малко мъже работят с непълно работно време. 

Значително разминаване има и в показателите за Западна и Източна Германия. На запад тя е близо три пъти по-голяма (22%), отколкото е на изток (7%).

В същото време по-рано днес от доклад на най-голямата британска банка HSBC стана ясно, че жените от персонала им са получили през изминалата година средно с 59% по-ниски възнаграждения от мъжете, съобщава Bloomberg. Това е и най-мащабната такава пропаст в заплащането сред големите компании, представили данни.

Според HSBC тази разлика ще се увеличи до 60% тази година. Стойностите са и значително над средната разлика за страната, която е 18%.

Банката посочва още, че подобни разминавания между дами и господа показват непропорционално големия брой мъже, които заемат ръководни позиции. Макар жените да са 54% от работната сила на финансовата институция, те заемат едва 23% от ръководните позиции.

Британското законодателство изисква всички компании с персонал от над 250 британски служители да публикуват до началото на април каква е разликата в заплащането между мъже и жени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:06 | 06.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още