Определено през идните месеци и години режимът за Гърция ще бъде много по-строг. На всеки три месеца ще има посещения от представители на институции – Европейската централна банка, Европейската комисия и други. Не трябва да забравяме обаче, че мерките, които бяха предложени за Гърция, бяха много по-строги от тези в други страни, например Португалия, и сега тя е много по-добре от Гърция. Това каза Христос Кацанис, финансов консултант, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„Когато започна кризата, БВП на Гърция беше с 40 млрд. евро по-висок от този на Португалия, сега е обратното. Все пак сравнения не могат да се правят. До 2060 г. ще бъдем под строго наблюдение и с много високи излишъци. До 2022 г. 3,5% от БВП и след това – 2,2% от БВП годишно“, посочи финансистът.
Кацанис коментира още, че ако се говори за положително мислене, трябва да се отбележи, че Гърция има определени постижения и смяна на модела. Като пример той даде увеличения износ, който през 2012 г. е бил около 20 млрд. евро, а сега възлиза на над 25 млрд. евро. Според него това до някаква степен е свързано и с промяна в икономическия модел на страната.
Според него Гърция има нужда от много инвестиции, за да обслужва кредитите си, защото става дума за огромни излишъци, които трябва да се ползват за покриване на тези дългове.
„Изключително важно е гръцката държава да бъде много по-ефективна в събирането на данъците. От друга страна, трябва и да има една политика за привличане на големи инвеститори – за добро и на инвеститорите, и на страната. Според мен това, че имаме много висок коефициент на данъците, не е много продуктивно. Трябва тези коефициенти да бъдат намалени и да има по-ефективен контрол. Може би една реформа в данъчната политика ще има добър ефект“, категоричен е Христос Кацанис.
Той сподели още, че сегашната конфигурацията не е достатъчна, за да може да се говори за едно истинско развитие на страната.
По думите му, за да се говори за такова, трябва да се вземат предвид много фактори – опазване на околната среда, инфраструктура, демографски въпроси. Финансистът предупреди, че ако не се вземат мерки в тази посока, нещата няма да вървят добре за напред.
„Елитът трябва да седне и да говори сериозно за това какво предстои. До 2060 г. бюджетите на Гърция няма да бъдат изцяло независими. Трябва много умни политики, за да се привлекат инвестиции“, настоява Христос Кацанис.
Повече по темата вижте във видео материала.


Никола Цолов запази лидерството във Формула 2 след старта в Унгария
Допълнителни медицински екипи и линейки по черноморските курорти
Ограничават движението на няколко места във Варна в днешния следобед
Пеканов: Успяхме да спасим още 128 млн. евро по ПВУ
Хванаха за ден 35-има шофьори с алкохол или наркотици
Китай вероятно ще пренебрегне новите мита на Тръмп преди визитата на Си
Испания започва да дразни останалата част от Европа
SpaceX се срина до ниво, което не предполага стойност за AI бизнеса
Огромните запаси на саудитски петрол все повече зависят от един-единствен изход
"Търговията на Тръмп" се превръща в губеща стратегия на фондовия пазар
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
От август: Допълнителни медици и линейки по родните курорти
Кънев за кандидатурата на Йотова: Радев няма да има коректив