fallback

Лондон и Брюксел се споразумяха за двустранните си отношения след Brexit

Сделката предвижда „амбициозно, широкообхватно и балансирано икономическо партньорство“

14:57 | 22.11.18 г. 1
Автор - снимка
Създател

Великобритания и Европейският съюз се договориха за принципната рамка на текста, уреждащ двустранните им отношения след Brexit. Сега на споразумението му предстои да бъде одобрено и от лидерите на европейските държави на предстоящата среща на върха тази неделя. Това заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от Ройтерс.

Островът излиза от състава на ЕС на 29 март 2019 г. и дипломатите се опитват да финализират сделката за развода и придружаващата я рамка за бъдещите двустранни отношения, така че и двата документа да бъдат приети в неделя.

„Председателят на Европейската комисия ме информира, че това е било договорено на ниво преговарящи и прието на принципна основа на политическо ниво“, заяви Туск. По думите му текстът е бил обсъден в сряда и по време на срещата между Жан-Клод Юнкер и британския премиер Тереза Мей.

Според проекта на споразумението двете страни искат „търговски отношения за стоки, които са колкото се може по-близки“.

Също така сделката предвижда „амбициозно, широкообхватно и балансирано икономическо партньорство“, става ясно от текста, видян от Ройтерс.

В него се посочва също, че ще бъде уважавана цялостта на единния пазар и митническия съюз на ЕС, както и вътрешният британски пазар. Също така двустранните отношения ще признават и „независимата търговска политика на Великобритания отвъд това икономическо партньорство“.

Преходният период след Brexit ще може да бъде удължен за срок до „една или две години“, се казва още в споразумението.

В него се допълва, че и двете страни са решени да намерят по-добра и трайна алтернатива на т. нар. ирландски предпазен механизъм, който предотвратява установяването на фактическа граница в Северна Ирландия.

Състоянието на преговорите коментира в четвъртък и германският канцлер Ангела Меркел, която заяви, че ЕС е направил почти всичко възможно за постигането на сделка и Великобритания е мястото, където са необходими още дискусии.

„Един хаотичен Brexit е най-лошото възможно нещо, не само за икономиката, но и за психологическата ситуация относно нашите бъдещи отношения“, заяви тя в изказване пред германска работодателска асоциация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:06 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още