Тълковните речници описват дипломацията като "възприемане на външнополитическите интереси на дадена държава от нейните представители в чужбина". В книгата си „Модерната дипломация“ Роналд Питър Барстън я описва като изкуството и практиката на провеждане на преговори между представители на групи или държави. Обикновено става дума за теми като поддържане на мира и създаване на условия за мир, търговия, война, икономика, култура, околна среда и права на човека.
Международните договори са обикновено споразумение между дипломатите, преди да бъдат подкрепени от националните политици. В неформален или социален смисъл дипломацията е приложението на такт за постигането на стратегическо предимство или за намирането на взаимноприемливи решения за общи предизвикателства, като основно това се постига чрез изказването на твърдение по неконфронтационен и учтив, вежлив маниер. В политически смисъл дипломацията е политическа активност, която осигурява постигането на външнополитическите намерения и цели на държавите.
Е, според това определение американският посланик в Германия Ричард Гренел върши чудесна работа. Едва минава седмица, без Гренъл да пристъпи напред, за да атакува германското правителство. Сега той взима на прицел федералните разходи за отбрана: „Фактът, че федералното правителство (на Германия, б. ред.) дори обмисля намаляване на вече неприемливия си принос към военната готовност, е тревожен сигнал за Германия към нейните 28 съюзници от НАТО“, твърди представителят на Белия дом.
Причината за възмущението е бюджетирането на федералното правителство. Според него делът на разходите за отбрана във федералния бюджет ще се увеличи през следващата година до 1,37%, но до 2023 г. той отново ще падне до 1,25%. Целта на НАТО всъщност е два процента. За Гренел това е обида, на която той се противопоставя... с обида. Обикновено дипломатическите конфликти се обсъждат при затворени врати. Но нито американският президент Доналд Тръмп, нито пратеникът му в Берлин Гренел не притежават нещичко от тази култура.
При всички случаи констатацията е повече от тревожна: Германия и Америка вече не си говорят една с друга, а най-вече една за друга. А 70-ият рожден ден на НАТО, който организацията ще посрещне в началото на април във Вашингтон, не предвещава купон...
Как реагираха германските политици четете в целия коментар в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!


Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
преди 7 години Хаха... Малко трудно ше бъдат убедени германците доброволно и обилно да финансират военна организация, чийто смисъл и мотив за съществуването й е война с Русия. Особено, след като руснаците доброволно си изтеглиха войските от Германия и акушираха обединението на източната и западната й части, за да имат германците днес тази могъща държава. Германците са последните, които с ентусиазъм ще насочат военна сила срещу Русия, щот знаят най-добре от всички какво значи това, еле па по съшити с гнили конци причини... То и авантюрата им през ВСВ пак беше инспирирана от англосаксонски интриги, та сега си имат и дебела *** обеца и на ушите и на пъпа...Друг е въпросът, че и на дете с диагностициран синдром на Даун е ясно, че май става въпрос не толкова за сигурността на американските съюзници в Европа, колкото за стимулиране на военните поръчки към американския ВПК и брутална инжекция в американската икономика... отговор Сигнализирай за неуместен коментар