fallback

Покривите в Европа могат да генерират една четвърт от електричеството за ЕС

Налице са около 7935 кв. км. покривна площ, която е достъпна в блока и може да произвежда близо 680 276 гигават-часа електроенергия на година

17:39 | 06.09.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейците могат масово да разширят нискобюджетното генериране на слънчева енергия, използвайки пространството над главите си.

Това поне е заключението на група изследователи, които са използвали данни от сателитни изображения, цени на електроенергията и кредитна информация, за да могат да направят оценка на потенциала на европейските сгради.

Според данните на покривите на жилищните сгради на Стария континент има пространство с три пъти размерите на Люксембург, което е свободно и на практика може да осигурява близо една четвърт от използваната в блока електроенергия, съобщава Bloomberg.

„Политиките на държавно и регионално ниво за използването на този потенциал могат да донесат ползи за заетостта в секторите на производството, инсталирането и оперирането“ на соларни съоръжения, посочват изследователите, според които в същото време хората могат да се мобилизират за осъществяване на прехода към нисковъглеродни енергийни системи.

Преобладаващата част от европейците подкрепят преминаването към по-зелена електроенергия в опит да се забавят измененията на климата, но въпреки това правителствата изпитват затруднения в намирането на решение. Германия – икономическият двигател на блока, очаква да не успее да спази ангажиментите си за намаляване на вредните емисии в атмосферата въпреки рекордните си инвестиции в производството на електроенергия от слънчева светлина и вятър.

Мудните инвестиции в обновяване на електропреносната мрежа създадоха контраст между регионите, които използват периодично възобновяема енергия, и тези, които все още разчитат на централи, захранвани с изкопаеми горива, които работят постоянно.

Новото проучване показва, че вглеждането по-отблизо върху покривите на европейските сгради може да помогне за по-ефективното планиране, особено на фона на очакванията, че електрическите превозни средства ще навлязат по-активно на пазара и търсенето на електроенергия ще се засили.

„Покривните системи могат да покриват подобно нарастващо търсене и ако бъдат проектирани за производство на електричество основно за местно потребление, то страничните ефекти като пренатоварване на мрежата и разходите за пренос ще бъдат избегнати“, посочват авторите на проучването.

Налице са около 7935 кв. км. покривна площ, която е достъпна в блока и може да произвежда близо 680 276 гигават-часа електроенергия на година. Намаляващата цена на електрическата енергия, която на много места по света вече се изравни с традиционните източници на електричество, означава, че енергията от покривни панели би могла да бъде икономически оправдана, се казва в доклада.

Според него с най-голям соларен потенциал са южните държави в Европа – Кипър, Португалия, Гърция и Италия, следвани от Франция, Испания и Германия.

Страните от Източна Европа изостават заради по-трудното инсталиране на соларните панели на покривите на сградите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:31 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още