Управляващата коалиция на германския канцлер Ангела Меркел постигна съгласие относно пакета за намаляване количеството на парникови газове и пренасочване на политическия фокус към климата, съобщава Bloomberg.
Най-силната икономика в Европа ще задели 54 млрд. евро (60 млрд. долара), като по тази тема властите достигна до съгласие след 16 часа преговори, започнали още в четвъртък.
Очакванията относно дебата бяха свързани с евентуалното увеличаване на цената на емисиите, както и да се предложат стимули за налагането на електрически автомобили и енергийно ефективни сгради.
Германските лидери са подложени на натиск да подпишат споразумение, тъй като страната далеч не отговаря на своите климатични цели. Хиляди демонстранти се събраха на протест в Берлин, Хамбург, Мюнхен и около 500 други места в Германия с идеята да изискват по-сериозни мерки в борбата с климатичните промени.
Наред с опасенията за околната среда, планът може да увеличи разходите и в момент, в който Германия е изправена пред сянката на рецесия. Меркел, която заяви, че нейното правителство ще реагира „в зависимост от ситуацията“, засега се противопоставя на призивите за превантивни мерки за стимулиране на растежа.
Някои мерки, които бяха разгледани, биха могли да бъдат насочени към жизненоважната автомобилна индустрия в страната и да повишат разходите за шофиране. СДП посочи, че ще напусне коалицията на Меркел, ако правителството не се съгласи за налагането на сериозни мерки за климата.
Меркел беше изправена пред поредица от протести тази година с искане да предприеме действия за свиване на количествата емисии, докато партията на Зелените постигна сериозен успех по време на европейските избори през май.


Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Авария остави район на Варна без вода днес в събота
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Над 12 000 именици във Варна празнуват на Никулден
Империята на китайските пристанища, част 3
Fitch понижи перспективата за Унгария до „негативна“ заради предизборния бюджет
Новата стратегия за сигурност на Тръмп атакува съюзниците, а не враговете на САЩ
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?
Генерациите в сблъсък: защо днешните различия са толкова остри
БСП включи задна скорост, остава в управлението
Земетресение разлюля Румъния тази сутрин
"Арапя" отново наводнен, много вода и по пътищата в района на Царево ВИДЕО