fallback

Юнкер: Brexit без сделка ще върне твърдата граница с Ирландия

Председателят на ЕК смята за грешка, че комисията не се е намесила през 2016 г., когато Великобритания организира референдум за напускане на ЕС

15:38 | 22.09.19 г. 4

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. Снимка: Ройтерс

Физическата граница с Ирландия ще се върне, ако Великобритания напусне Европейския съюз без споразумение, заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в ексклузивно интервю за телевизия Sky News.

Юнкер посочи, че не би искал да бъде архитект на излизане без сделка, но че Европейският съюз ще трябва да действа, за да защити здравето и сигурността на своите граждани.

Той разкритикува депутатите, които "забравят историята" на мира в Ирландия, постигнат чрез споразумението от Разпети петък, като ги предупреди, че ако се възстанови физическата граница "историята ще се върне незабавно".

В интервюто Юнкер отхвърли твърдението, че ЕС би бил отговорен за връщането на насилието по време на конфликта между Северна Ирландия и Република Ирландия. Той подчерта, че "ЕС по никакъв начин не е отговорен за каквито и да било последици от Brexit - това беше британско решение".

"ЕС не напуска Великобритания, Великобритания напуска ЕС", отбеляза Юнкер.

В отделно интервю за испанския вестник El Pais mредседателят на ЕК посочи още, че излизането на Великобритания от ЕС, насрочено за 31 октомври, е трагичен момент за Европа.

Юнкер, който напуска поста си точно на 31 октомври, отбелязва, че Brexit "противоречи на хода на историята и на духа на бившия британски държавник Уинстън Чърчил, който на времето призоваваше за Съединени европейски щати".

"Вярвам, че все още имаме възможност да постигнем споразумение" с Лондон, отбелязва председателят на ЕК, определяйки като "конструктивна и отчасти положителна" срещата си с британския премиер Борис Джонсън миналия понеделник в Люксембург.

Жан-Клод Юнкер изразява съжаление, че комисията е решила да не се намесва през 2016 година, когато Великобритания организира референдум за напускане на ЕС и когато близо 52 процента от гласоподавателите подкрепиха това.

Той припомня за "кампания на лъжи и фалшиви новини" преди референдума и допълва, че "в комисията решихме да не се намесваме по молба на Дейвид Камерън (премиер на Великобритания от 2010 до 2016 г. - бел. р.), а това беше голяма грешка".

По материали на БТА

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:23 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още