fallback

Русия формално се присъедини към Парижкото споразумение за климата

Въпреки това Москва трябва да засили политиката си по отношение на ограничаването на парниковите емисии, сочат анализатори

14:13 | 24.09.19 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Четвъртият по големина замърсител с парникови газове в света Русия формално се присъедини към Парижкото споразумение за климатичните промени, слагайки край на продължилите месеци вътрешни вълнения по този въпрос, пише Climate Home News, цитиран от Euractiv. 

“Руската федерация прие Парижкото споразумение и се превърна в пълноправен участник в този международен инструмент“, заяви говорител на руския президент Владимир Путин по време на срещата на ООН по въпросите за климата в Ню Йорк.

По неговите думи „Русия вече играе водеща роля в редуцирането на емисиите на парниковите газове“ въз основа на показателите от 1990 г.

„Нашите общи емисии през този период се понижават почти наполовина. Това се равнява на 41 млрд. тона еквивалент на въглероден диоксид, който, в глобален план, е в състояние да задържи затоплянето за цяла година“, подчерта още говорителят.

Според него Русия извършва още един „колосален“ успех по отношение на борбата за ограничаване на въглеродните емисии и отдалечаването от силно замърсяващата индустрия.

Въпреки че Путин възнамеряваше да внесе решението за присъединяване към Парижкото споразумение в парламента, месеци наред то биваше отлагано заради ожесточената опозиция от страна на индустриалните лобисти и някои депутати, за да се стигне до заобикаляне на камарата и одобрение чрез правителствено споразумение. Руският премиер Дмитрий Медведев подписа правителствения указ.

Според Climate Action Tracker обаче мерките, които Русия предприема по отношение на климата, са „крайно недостатъчни“.

Години на лобиране от страна на Европа

Решението слага край на години на лобиране от страна на европейските правителства, в това число на Германия, Франция и скандинавските страни.

Подтискана години наред, климатичната политика беше възродена в Русия през последните месеци. Москва в момента преразглежда законите, за да регулира нивата на емисиите на парникови газове, координирайки тези си действия с два национални плана за разработване на нисковъглеродни технологии и адаптация.

След приемането на Парижкото споразумение Русия остават още 11 страни, които формално трябва да ратифицират договора – Ангола, Еритрея, Иран, Ирак, Киргизстан, Ливан, Либия, Оман, Южен Судан, Суринам и Йемен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:57 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още