fallback

Британският парламент отложи гласуването за сделката относно Brexit*

Приетата поправка принуждава Борис Джонсън да търси ново отлагане на Brexit от Брюксел до 31 януари - нещо, което премиерът отказа да направи

16:56 | 19.10.19 г. 21

Британският парламент отложи гласуването за сделката на премиера Борис Джонсън с ЕС за Brexit, съобщава BBC.

322 от представителите в парламента одобриха предложената законодателна поправка на бившия консерватор Оливър Летуин за отлагане на гласуването, срещу 306 гласа против. 

Тази поправка принуждава Джонсън да се обърне към Брюксел за допълнително отлагане на Brexit  до 31 януари – нещо, което според премиера е невъзможно да се случи.

"Не се плаша от този конкретен резултат", заяви британският премиер след гласуването. "Най-добре както за Обединеното кралство, така и за цяла Европа, е да напуснем с тази нова сделка на 31 октомври."

Джонсън бе категоричен, че няма да преговаря за забавяне с ЕС, „дори и когато законът ме принуждава да го направя“, закана, която вероятно ще го изправи пред съда.

Премиерът заяви, че възнамерява през следващата седмица да прокара закон, който задължително изисква осъществяването на Brexit до 31 октомври.

"Няма да преговарям с ЕС за отсрочка", допълни той. "Ще кажа на нашите приятели и колеги в ЕС точно онова, което казах на всеки друг в последните 88 дни, през които съм премиер - ново бъдещо отсрочване на Brexit би било лошо за страната, лошо за ЕС, лошо за демокрацията", категоричен бе Джонсън.

Според лидерът на Камарата на общините Джейкъб Рийс-Мог депутатите ще обсъдят и гласуват сделката на Джонсън за Brexit в понеделник.

По рано тази седмица бившият финансов министър Филип Хамънд, който беше един от 21 предимно проевропейски настроени консерватори, изключени от парламентарната група на партията, след като гласуваха срещу правителството миналия месец, подкрепи поправка, предложена от друг бивш консерватор - Оливър Летуин, предвиждаща да бъде временно спряно одобряването на сделката.

Хамънд каза пред BBC, че поправката на Летуин предоставя "залагаща на сигурно политика, която ни позволява да не трябва да гледаме този законопроект (за Brexit) под постоянната заплаха на това правителството да дръпне шалтера и да ни изкара навън с гръм и трясък на 31 октомври".

Изходът от битката за Brexit ще  има значително въздействие върху икономическото и политическото бъдеще на Великобритания за поне десет години напред.

Според управителя на Английската централна банка Марк Карни спорезумението за оттегляне на Великобритания от ЕС ще има положително влияние върху нейната иконмика.

В петък, френският президент Еманюел Макрон заяви, че ако сделката не успее да премине през одобрението на британския парламент, Лондон не бива да получава ново удължаване на Brexit.

В четвъртък Европейският съвет одобри договорената промяна в споразумението за оттегляне на Великобритания от ЕС. В приетите заключения беше изразено очакването, че институциите на ЕС ще направят необходимото за пълно одобрение на новите текстове до 1 ноември.

*Информацията е актуална към 17:44 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:45 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още