fallback

Георги Киряков: „Зелената сделка“ даде основание на Лондон да излезе от ЕС

Британските евродепутати показаха ясно, че не приемат тази форма на демократизъм, която Европа налага, заяви политологът

22:20 | 30.01.20 г. 4

„Зелената сделка“ е мащабен проект, но в него има слабости, които дават основание на британците да кажат - ето защо напускаме Европа. В консервативна Британия не се приема Брюксел да им казва какво да правят. Това каза Георги Киряков, политолог, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му основната поука от Brexit е ясна. 

"Британските евродепутати показаха ясно, че не приемат тази форма на демократизъм, която Европа налага", каза той.

Киряков коментира шестте приоритета в програмата на Европейската комисия за 2020 г. Това са Европейски зелен пакт, Европа, подготвена за цифровата ера, Икономика в интерес на хората, По-силна Европа на световната сцена, Утвърждаване на европейския начин на живот, Нов тласък за европейската демокрация, посочи гостът.

Според него зеленият пакт се фокусира върху възможностите и силата на големите икономики и разделя страните.

Киряков подчерта, че трябва да се говори за "Европа в интерес на работниците" и по думите му заложеното гарантиране на минимални заплати за работниците в ЕС не е в интерес на бизнеса.

"Това не би променило с нищо ситуацията в България", добави още той.

Политологът коментира и мястото на блока.

"Европа сама успя да си извоюва недостойно място на световната сцена заради невъзможността да генерира единна външна политика", сподели Киряков. Според него действията на съюза показват, че Турция не е част от приоритетните региони, с които ЕС иска  да реши проблемите си.

Дали ще продължат преговорите за присъединяване на Северна Македония и Албания към ЕС зависи от отношенията между Франция и Германия, като Меркел пак се опита да призове Макрон да преразгледа позицията си, уточни Киряков.

"Но там големият проблем не е членството в ЕС, а влиянието на Русия и дестабилизирането на Европа", коментира той.

"Тупка се топката с присъединяването на Западните Балкани заради опасенията, че тези две държави, ако бъдат пълноправни членове, могат да налагат вето на всички решения на Европейския съюз. Смята се, че ще се повтори в много по-лош вариант ситуацията след присъединяването на България и Румъния", заяви политологът.

За шестия приоритет той коментира, че тук излиза темата за обща конституция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:15 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още