fallback

Brexit - добрата идея vs практическата неизпълнимост

Няма заплахи за целостта на ЕС, балансът в базовата му конструкция - между национално и наднационално, е устойчив, коментира Владимир Шопов

17:33 | 01.10.20 г.

Той отбеляза, че голяма част от нагласите на британците спрямо ЕС се дължат исторически на положението им след Втората световна война.

Шопов напомни, че кралството става част от блока на даден етап, след тежка икономическа криза, но никога не става и част от културната му сърцевина. 

“Усилието винаги е било върху единния пазар, върху икономическите му аспекти. Чисто политически те във всеки един момент се опитват да договорят изключения”, коментира изследователят.

Владимир Шопов напомни, че бившият премиер Тони Блеър опитва да промени тези нагласи в рамките на мандата си до 2007 г., но до голяма степен опитите му са неуспешни. (бел. ред. повече по темата може да прочетете в книгата на Владимир Шопов "Британският опит за моделиране на ЕС (1997 - 2007 )").

“Това, което убеди британците във възможността да са отново независим играч, бяха гъвкавите възможности, които имаха за реакция след глобалната криза... Те видяха, че могат да използват ефективно инструментариума на националната държава, на който винаги много са държали”, посочи Шопов.

Според него през последните години се наблюдава цялостна промяна в глобалната среда.

“Дилемата е къде е балансът между необходимостта нациите да си сътрудничат и доколко те трябва да запазят достатъчен обем от собствения си суверенитет”, заяви експертът.

По думите му обаче за момента няма заплахи за целостта на ЕС. “Балансът в базовата конструкция на блока - между национално и наднационално, е по-устойчив спрямо десет години по-рано”, потвърди Владимир Шопов.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:59 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още