fallback

Повече от половината енергийни субсидии в ЕС отиват за ВЕИ

Зелената енергия обаче има все по-малък натиск в крайните цени на електроенергията

18:27 | 14.10.20 г. 2

Повече от половината субсидии за енергийния сектор на ЕС са насочени към енергийната трансформация и навлизането на възобновяемите енергийни източници, се казва в прегледа на състоянието на Енергийния съюз на общността. През 2018 година субсидиите в енергетиката са били на стойност 159 млрд. евро и се увеличават с 5% спрямо 2015 година.

Изкопаемите горива са получили 50 млрд. евро от субсидиите, което означава, че няма сериозна промяна през последните десетилетия. Пикът беше през 2012 година, когато секторът беше подкрепен с 53 млрд. евро.

В доклада е записано, че държавите от ЕС трябва да намалят подкрепата си за "мръсното" производство на енергия и да насочат усилията си към енергийната трансформация. Данните за субсидиите в тази област обаче остават фрагментирани, защото докладите от страните в ЕС са непълни, посочват от Брюксел.

Няколко страни от общността вече са ограничили сериозно субсидиите си за изкопаемите енергийни източници. Това са Австрия, Дания, Естония и Унгария.

Инвестициите във ВЕИ и подкрепата за този сектор всъщност изглежда основателна. Общността внася 55% от необходимата енергия, а не може да разчита на увеличен дял на собствени изкопаеми енергийни източници. Справка в енергийния баланс, изготвена от Евростат, показва, че през 2018 година ВЕИ са основен източник при производството на енергия в ЕС с дял от 34% от общо произведената енергия. На второ място е ядрената енергетика с 31%.

Вече се наблюдава намаляване на натиска на таксите за зелена енергия и крайните цени за потребителите вече се движат на базата на разходите за производство и доставка.

Според данните в доклада в последното десетилетие цената на електроенергията за бита расте с темпа на инфлацията. Разликите обаче са значими - от 98 евро на мегаватчас за България до 295 евро за мегаватчас за Дания през 2019 г. В тези цени обаче са включени компоненти, които не могат да бъдат премахнати от пазара, като регулаторни такси и данъци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:43 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още