Руският газов гигант "Газпром" обжалва наложената от полската антимонополна комисия рекордна глоба за нарушения при реализацията на проекта "Северен поток 2", става ясно от съобщение на компанията в Twitter.
В началото на октомври Полша наложи глоба в размер на 6,5 млрд. евро (7,6 млрд. долара) с мотив, че разширението на "Северен поток" се осъществява без разрешение на полските власти. Обжалването спира задължението "Газпром" да плати санкцията, пише още компанията.
Антимонополната комисия на Полша наложи глоби и за европейските партньори на "Газпром" в проекта. По силата на решението те трябва да развалят договорите си по "Северен поток 2" и да платят санкция от общо 61 млн. долара.
Руските наблюдатели вече анализираха решението на регулатора и заключението им е, че Полша няма думата за разрешение на строителството на газопровода по дъното на Балтийско море. Решението е спорно и политическо мотивирано, смятат в Москва.
Междувременно "Газпром" съвсем не се отказва от идеята си да довърши "Северен поток 2" въпреки санкциите от САЩ. Към германския порт Мукран, където е базата на проекта, вече пътуват кораби, които са в състояние да полагат тръби по дъното на морето и да достроят оставащите стотина километра от газопровода.


Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга