Водещите европейски индекси завършиха борсовата сесия в сряда без значителни изменения, но преобладаващо на отрицателна територия, съобщава CNBC. Едно от изключенията бе британският измерител FTSE 100, който записа ръст от 1,2%, след като по-рано през деня стана ясно, че Великобритания е първата западна държава, дала разрешение за спешна употреба на ваксина за Covid-19, разработена от Pfizer Inc. и BioNTech. Очаква се медикаментът да стане достъпен в ограничен брой до дни.
Паневропейският измерител Stoxx 600 отчете спад от 0,1%, като повечето сектори също бяха на червено. По-осезаемо понижение записа германският DAX, който изтри 0,5%. От своя страна френският САС напредна минимално с 0,03%.
Великобритания е поръчала 40 млн. дози от медикамента на Pfizer Inc. и BioNTech, достатъчни да се ваксинират 20 млн. души. Правителството заяви в началото на ноември, че очаква да получи 10 млн. дози преди края на годината.
Източници, запознати с въпроса, поясняват пред WSJ, че Великобритания може да получи само четири милиона до пет милиона дози тази година, но броят им се променя и ще зависи от производството и други потенциални регулаторни разрешения. Обединеното кралство заяви, че планира да използва това ограничено предлагане, за да започне ваксинирането на обитателите на домовете за възрастни хора и персонала и след това да премине към други силно уязвими групи.
Междувременно преговорите за търговското споразумение между Лондон и Брюксел навлизат в пореден ключов етап тази седмица. по-рано в сряда Ройтерс съобщи, че главният преговарящ на Европейския съюз Мишел Барние е заявил пред посланиците на страните членки, че все още остават различия и постигането на сделка не е сигурно.
Също в сряда актуални данни показаха, че германските продажби на дребно са се възстановили повече от очакваното през октомври. Продажбите на дребно, променлив показател, често подлежащ на ревизии, са нараснали с 2,6% през октомври, съобщиха от Федералната служба за статистика. Данните последваха ревизирания нагоре спад от 1,9% през септември. Октомврийското повишение е много над прогнозите на анализатори пред Ройтерс за ръст от 1,2%.
При индивидуалните акции тези на London Stock Exchange поскъпнаха с 9,6%, след като Ройтерс съобщи, че тя ще спечели одобрението на ЕС за придобиването на аналитичната фирма Refinitiv за 27 млрд. долара, позовавайки се на източници.
Книжата на британската охранителна фирма G4S също поскъпнаха със 7,4%, след като канадската компания GardaWorld увеличи офертата си за придобиване на 3,68 млрд. паунда (4,92 млрд. долара).
На обратния полюс са акциите на компанията за офисни пространства IWG, които поевтиняха с 6,7%, след като тя пусна емисия конвертируеми облигации на стойност 300 млн. паунда.


Един човек загина, 144 пожара са потушени през изминалото денонощие
Навършват се 13 г. от кончината на митрополит Кирил
Без ток във Варна на 9 юли 2026
Ситуацията в Персийския залив: Иран и САЩ продължиха да си нанасят удари и тази нощ
Времето във Варна на 9 юли 2026
Гимбъл: В САЩ сме много добри в асимилацията на мигранти
Гимбъл очаква имиграцията да се върне на основното ниво до 2029
Сипихималани от Temasek за геополитическия риск
Зад мащабните съкращения в Xbox стои провалена стратегия за стрийминг
Как един мъж, носещ кошче за боклук, може да разкрие слабостта на Фараж
Stellantis възражда легендарна марка, за да не я загуби
Бутоните се завръщат: Китай променя правилата, а Audi - интериора
Rolls-Royce показа седан за тези, които не търсят само скъпа кола
Производителите откриха тайно оръжие за улавяне на сетивата
Дилъри подготвят „анти-китайски“ план
Русия за решенията на НАТО за Украйна: Може да доведат до катастрофа за целия свят
Последната обесена жена във Великобритания беше помилвана посмъртно
Рекордни жеги: В Барселона измериха температура от 40,5°