fallback

Европа обмисля мерки за по-широко разпространение на ваксините

Засега поставянето на ваксина остава личен избор, но някои правителства може да предприемат мерки, ако доброволното поставяне бъде слабо

16:25 | 29.12.20 г. 19

Европейските правителства планират да следят броя на хората, които си поставят ваксина срещу Covid-19, за да очертаят пътя за излизане от кризата, пише Bloomberg.

Франция ще поддържа регистър на хората, които се ваксинират, а Испания пък ще проследява хората, които отказват да бъдат ваксинирани срещу вируса, който причини повече от 400 хил. смъртни случая в Европа.

В Германия правителството на канцлера Ангела Меркел обмисля законодателство, което да гарантира справедливо отношение към неваксинираните хора, когато икономиката започне да се отваря. Повече от 21 хил. души в страната вече са получили ваксината, разработена от Pfizer Inc. и BioNTech.

След като миналия уикенд ваксинацията в Европа започна с фанфари, сега властите се опитват да намерят начини да осигурят широко разпространение, без да посяват допълнително недоволство сред уморената от пандемията общественост.

„Въпреки че регистърът на Испания ще бъде споделен с други европейски партньори, той няма да бъде публично достояние“, заяви министърът на здравеопазването Салвадор Ила в интервю за телевизия La Sexta. Поставянето на ваксината е доброволно в Испания и данните ще бъдат „третирани с най-голямо уважение към защитата на данните“, каза Ила.

В понеделник Испания стана четвъртата европейска държава, която регистрира над 50 хил. смъртни случая от коронавирус. Инициативата може да помогне на тежко засегнатата държава да възвърне доверието в своя туристически сектор, след като правилата бяха облекчени през лятото.

Франция също ще има регистър със самоличността на ваксинираните хора и здравословното им състояние.

Кампанията на френското правителство започна бавно, тъй като служителите се стремят да изградят доверие в системата. Анкетите показват високи нива на скептицизъм, като по-малко от половината от населението на страната възнамерява да се ваксинира.

„Казвал съм го преди и го повтарям - ваксината няма да бъде задължителна“, заяви френският президент Еманюел Макрон в Twitter. „Цената на ваксината е напълно покрита. Няма такси. Нека се гордеем с нашата здравна система“, написа той.

В Италия политиците са притеснени от обществената съпротива и обсъждат дали да се направят задължителни ваксинации за работници като държавни служители и медицински персонал. Проучванията показват, че значителна част от населението е предпазливо настроена към ваксината.

Както по-голямата част от Европа, официалната политика на Италия е, че поставянето на ваксината е личен избор. Но ако доброволното поставяне остане ниско, „ще трябва да предприемем някои контрамерки“, заяви заместник-министърът на здравеопазването Пиерпаоло Силери в интервю за вестник La Stampa.

В Германия служителите са загрижени за напрежението в социалната структура и се обявиха против преференциалното отношение към ваксинираните хора. Докато на държавните субекти е забранено да дискриминират, в частния сектор има сива зона.

„Ще има области, в които работодателите или хората, които предоставят обществени услуги, ще изискват доказателство за ваксинация или резултат от тест като абсолютна предпоставка“, заяви кметът на Берлин Михаел Мюлер във вторник пред телевизия ZDF. „Колкото повече хора се имунизират, толкова повече облекчение ще донесе това за всички.“

Германският министър на здравеопазването Йенс Шпан, който изпревари Меркел като най-популярния политик в страната, повтори тези коментари.

„Много хора проявяват солидарност, като чакат другите да бъдат ваксинирани първи. И от своя страна те могат да очакват, че тези, които са били ваксинирани, ще проявят солидарност, като бъдат търпеливи ”, каза Шпан пред Funke Mediengruppe. „Никой не трябва да претендира за специални права, докато всички не получат шанс да се ваксинират.“

Такива привилегии могат да бъдат оправдани, но не все още, според Франк Улрих Монтгомъри, председател на Световната медицинска асоциация.

„Все още нямаме задълбочени доказателства за имунитет. И преди да имаме това, няма да можем да обсъждаме каквито и да било привилегии за тези, които са имунизирани“, каза той в интервю за Bloomberg TV. „Имаме много какво да обсъждаме, но няма какво да решим.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:01 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още