Системата за записване за ваксиниране срещу коронавируса в Полша се срина, след като изненадващо даде възможност за вписване на всички над 40 години, разказва европейското издание Politico. В момента право да се ваксинират имат хора над 60 години и някои служители в критични сектори.
Полското правителство планира поетапно ваксиниране на пълнолетното население и през април право трябва да имат хората над 50 години, а вече масовата ваксинация да се извърши през май.
Онлайн системата позволи по-рано днес (1 април) да се записват всички хора на възраст над 40 години. Дори и сайтът, на който се извършва регистрацията, пусна съобщение в своя акаунт в Twitter, че това не е първоаприлска шега.
Полски медии коментират, че основанието е, че ваксинацията на по-възрастните хора се бави.
Но само няколко часа по-късно здравният министър на Полша съобщи, че е станала грешка и временно системата ще бъде затворена.
В Twitter полското правителство обясни, че са искали да дадат възможност на хората във възрастовата група 40-59 години да могат да се запишат, но да получат дата, когато дойде техният ред - през май. Системата обаче е допуснала записването им за април и по тази причина регистрацията в момента е преустановена.
Около 60 хил. души в тази възрастова група са получили дати за ваксиниране по-рано, отколкото имат право, става ясно от съобщенията в Twitter. Властите ще се свържат с тях допълнително и ще им бъде издадена по-късна дата.
Wystąpił błąd systemu, po planowym wystawieniu skierowań, przez co część osób (40-59) wpisało się na terminy kwietniowe. Po usunięciu tej usterki odblokujemy możliwość rejestracji. Przepraszamy za zaistniałą sytuację. Konsultanci będą oddzwaniać, aby ustalić nowy, majowy termin https://t.co/RGiw9Wchr1
— #SzczepimySię (@szczepimysie) April 1, 2021
Все пак акцията имаше известен успех - на призивите за записване отговориха 680 хил. души, от които над 350 хил. във възрастовата група 40-59 години.
Получилият се хаос обаче повдигна въпроси дали полското правителство се справя с управлението на кризата. По данни на здравното министерство в последното денонощие в страната са починали 621 души. Новите случаи са рекорден брой - над 35,2 хил.
От началото на пандемията над 2,35 млн. поляци са заразени с коронавируса. Починалите приближават 54 хил.
Нивото на ваксиниране в Полша се движи около средното за ЕС, показват данните на Bloomberg. В страната са поставени малко над 6 млн. дози ваксини срещу коронавируса (включително първа и втора доза) и е обхванато около 8% от населението на страната.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Какво означава, ако видите черен кос?
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
преди 5 години нормалните хора се оправят с чай и малко диета ... троловете безб антибиотик и инжекция на могат ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Затвориха болниците, отмениха плановите операции, сринаха здравеопазването, затвориха хората по домовете има, не им дават да работят, спортуват, да водят нормален начин на живот, стрес до максимум нива. За 1 година разбиха здравето и психиката на милиади хора по света. Сега и обикновен грип да хване някой го кара тежко, поради гореописаните факти, но тъй като всичко се приписва на ковид ето ти предпоставка за зелевите, тиквени *** да хвърлят ***-на навсякъде, естествено без да осъзнават дори, че те са първите, които ще бъдат залети от вълната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години хаос ... ?! ... да дойдат да видят приемната на спешна помощ в пирогов / вма / исул ... :))) ... еле па след 2-3 седмици , щото са отварят заведения / ресторанти / молове / фитнеси ... да нема изненадани тогава ... грипче ... таман ще се разсополивиш и минава ... мангъров изписва чай ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар