fallback

Макрон и Меркел искат координирано отваряне на границите в Европа

Автономията на Европа в областта на отбраната и членството в НАТО са съвместими, смята френският президент

23:29 | 18.06.21 г. 2

Снимка: EPA/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел, които провеждат среща в Берлин, призоваха страните от ЕС да координират политиките си по повторно отваряне на границите след COVID-19 и предупредиха срещу новите варианти на вируса.

Макрон, който говори на съвместна пресконференця с германския канцлер преди работна вечеря, заяви, че страните членки на ЕС трябва да са предпазливи, за да не позволят разпространението на нови варианти, и допълни, че съюзът наблюдава развитията във Великобритания, която отчита силен ръст на седмичните случаи на Делта варианта.

„Някои страни отвориха повторно границите си по-рано заради туристическата индустрия, но трябва да сме внимателни да не внесем отново нови варианти“, заяви той.

„Не можем да действаме така, сякаш коронавирусът си е отишъл“, отбеляза Меркел. „Все още е необходима предпазливост, така че да имаме лято с много, а защо не и всички свободи“, допълни тя.

Във връзка с отношенията на ЕС с Русия Меркел заяви, че блокът трябва да запази диалог с Москва въпреки големите различия по въпроси от сигурността и конфликтите в Украйна и Сирия.

„Русия е голямо предизвикателство за нас, но тя също така е континентален съсед на ЕС и трябва да гарантираме спирането на всички хибридни (кибер) атаки“, каза германският канцлер.

„Но от друга страна имаме интерес да останем в диалог с Русия, ако искаме сигурност и стабилност в ЕС, колкото и трудно да е това“, посочи Меркел.

„Мисля, че когато американският президент Джо Байдън се среща с руския президент Владимир Путин и провеждат открит диалог, е важно ние, от европейска страна, да направим същото“, каза тя.

По отношение на икономиката Макрон заяви, че възстановяването сега е приоритет, не разговорите за бюджетните правила, включени в Пакта за стабилност и растеж.

Макрон заяви още, че целта за европейска автономия в областта на отбраната може да върви ръка за ръка с членство в НАТО.

„Успяхме в установяването на идеята, че европейската отбрана и автономията в стратегическата отбрана, могат да бъдат алтернативен проект на трансатлантическата организация, но в много по-голяма степен – стабилен компонент от нея“, каза Макрон.

Френският президент заяви още, че американският му колега Джо Байдън е изразил уважението си към ЕС на политическо ниво, както и желанието си за работи със съюза като партньор.

Меркел, която предпочита НАТО да остане в центъра на европейската отбрана, изрази задоволство, че САЩ са подновили „климатичното сътрудничество“.

„От разговорите в Г-7 и НАТО стана много ясно, че САЩ се възприемат като тихоокеанска и атлантическа страна едновременно и предвид силата на Китай естествено е по-голямо предизвикателство да си по-силен в Тихия океан, отколкото преди 20 години“, посочи германският канцлер.

„За нас европейците това означава, че трябва да поемем сами някои задачи и отговорности…, но виждам абсолютна необходимост, и мисля, че това се очаква и от САЩ, да действаме последователно, изтъкна Меркел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:36 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още