fallback

Европейските борси се отърсиха от най-лошата си седмица от февруари

Общоевропейският индекс Stoxx 600 напредна с 0,7%, като начело на ръстовете бяха енергийните акции

19:57 | 23.08.21 г.
Автор - снимка
Създател

Водещите индекси на европейските борси завършиха понеделнишката сесия с ръстове, успявайки да се отърсят от най-лошата си седмица от февруари насам, съобщава CNBC.

Общоевропейският индекс Stoxx 600 напредна с 0,7%, като начело на ръстовете бяха енергийните акции.

От своя страна британският измерител FTSE се покачи с 0,3%, с колкото напредна и германският DAX. С почти 0,9% пък се увеличи френският показател CAC.

Европейските акции успяват да се възстановят след най-големите си седмични спадове от февруари насам на фона на притесненията на инвеститорите за световната парична политика, разпространението на делта варианта на коронавируса, както и регулаторните мерки на властите в Китай срещу технологичния сектор.

По-рано в понеделник стана ясно, че икономиката на еврозоната е загубила известна инерция през август, но все още е напът да отбележи стабилен растеж през третото тримесечие на тази година.

Експресната оценка за общия индекс на мениджърите по поръчките (PMI) за еврозоната на IHS Markit, който е приет за добър показател за икономическото състояние и разглежда активността както в производството, така и в услугите, достигна 59,5 пункта през август спрямо 15-годишния връх от 60,2 пункта през юли. Стойност над 50 пункта сочи разширяване на икономическата активност. Данните за август бележат двумесечно дъно.

Във Великобритания икономическата активност се забави до шестмесечно дъно на фона на недостиг на работна ръка и проблеми с доставката на суровини. Общият индекс на мениджърите по поръчките на IHS Markit/CIPS се сви до 55,3 пункта от 59,2 пункта през юли – трети пореден месечен спад и най-ниското четене от февруари насам.

При индивидуалните акции тези на производителя на чипове Nvidia поскъпнаха с близо 5%, въпреки че придобиването на конкурента Arm все още е неясно, тъй като регулаторът по конкуренцията във Великобритания настоява за по-задълбочена проверка на сделката.

Книжата на британския супермаркет Sainsburys увеличиха цената си с над 15%, след като се появиха съобщения за интерес към придобиване от компании за частен капитал.

На обратния полюс е швейцарската банка Cembra Money Bank, чиито книжа поевтиняха с над 30%, след като прекрати партньорство с търговеца на дребно Migros.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:37 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още