fallback

Основните производители на ток в ЕС са въглеродно неутрални през 2020 г.

Електрификацията на крайните потребители трябва да бъде ускорена, смятат анализатори

10:57 | 30.09.21 г. 5

През 2020 г. две трети от производствените енергийни мощности са беземисионни, показва анализ на Eurelectric. Според експертите през 2030 г. 85% от производителите на ток в общността вече ще бъдат с нулеви въглеродни емисии.

При това положение от ключово значение е създаването на интегриран енергиен пазар в Европа, така че всички страни да могат да се възползват от позитивите на чистата енергетика.

eurelectric

Източник: Eurelectric

От организацията отбелязват, че с актуализираните планове на ЕК и по-амбициозните цели за намаляване на въглеродните емисии до 2030 г. енергетиката ще стане беземисионна между пет и десет години по-рано. Това ще подпомогне други сектори, като транспорта например, да намалят своя въглероден отпечатък по-бързо.

"От съществено значение за постигането на амбициите са точните инвестиционни сигнали и премахване на всички бариери, които спират процеса", коментира генералният секретар на Eurectric Кристиан Руби.

Например за около 10 години новите зелени мощности в ЕС трябва да се увеличат с 93%, което не може да стане, ако процесът за издаване на разрешителни не бъде оптимизиран. До 2030 г. инвестициите за разпределение трябва да бъдат удвоени. Това означава, че са нужни 55 млрд. евро инвестиции в мрежите, а за нов производствен чист капацитет трябва да бъдат инвестирани 75 млрд. евро годишно.

Основните насоки за инвестициите трябва да бъдат предвидими и пазарно ориентирани мрежи, работеща система за търговия с квоти и конкурентни регулации, които да дадат гъвкави решения, като например батерии за съхраняване на енергия.

Електрификацията на крайните потребители трябва да бъде ускорена, защото иначе целта за намаление на въглеродните емисии с поне 55% ще бъде постигната през 2045 г., тоест с 15 години по-късно. Една от основните задачи в тази насока е електрифициране на 33% от икономиката до 2030 г. спрямо сегашните нива от 23%.

Процесът може да бъде насърчен с данъчни облекчения. Но ситуацията днес е точно обратната - от 2010 г. данъците върху зелената енергия са се увеличили с 29%, което пречи потребителите да търсят беземисионни алтернативи в транспорта, отоплението/охлаждането или за индустрията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:11 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още