Германия се опитва да накара САЩ да се откаже напълно от санкции срещу "Северен поток" 2, пише американското издание Axios. Според него отиващото си правителство е изпратило писмо до Конгреса, в което посочва, че налагането на нови санкции срещу газопровода "отслабва" позициите на САЩ и "нарушава трансатлантическото обединение".
Пред Ройтерс в Берлин официално коментират, че работят в сътрудничество с американските власти относно съоръжението. От Министерството на външните работи на Германия обясняват, че се подготвя съвместна декларация за газопровода, който ще пренася руски природен газ по дъното на Балтийско море от Русия до Германия.
"Категорично отхвърляме налагането на санкции между съюзници", се казва още в позицията, изпратена до Ройтерс по повод публикацията на Axios.
В момента тече процедурата по одобрение на "Северен поток" 2 от германските регулаторни органи. За момента обаче работата е временно замразена, докато проектната компания Nord Stream 2 АG, регистрирана в Швейцария, не регистрира дъщерно дружество в Германия, което да управлява проекта.
Въпросът за газопровода беше повдигнат отново в момент, когато Русия разполага 100 хил. военни по границата с Украйна, пише още Axios. Според изданието една от последните пречки пред руската инвазия в страната е инфраструктурата за транзит на газ и факта, че в момента Русия трябва да разчита на нея, за да изпълнява своите ангажименти към европейските си клиенти.
Президентът Джо Байдън беше категорично против "Северен поток" 2 и като вицепремиер на Барак Обама нарече проекта "лоша сделка за Европа". Но по-рано тази година той смекчи тона и се договори с Берлин да пусне газопровода, ако има гаранции, че Германия няма да допусне Москва да използва газа като геополитическо оръжие.
Според много анализатори в момента Русия цели САЩ да наложат санкции срещу "Северен поток" 2, за да постигне разделение на Европа. В ЕС част от страните са категорично против проекта, но Германия застава твърдо зад него.
Страната ще разчита на руския природен газ, за да си осигури енергия поне на първо време след отказа от ядрена енергия и ускореното затваряне на въглищните мощности (до 2030 година).
Противниците на "Северен поток" 2 коментират, че газопроводът ще увеличи зависимостта на Европа от руския природен газ и ще застраши енергийната сигурност на Украйна, отнемайки ѝ част от транзитните такси. Германия обаче е категорична, че транзитът на руския газ през Украйна ще бъде запазен.
През 2019 година Москва и Киев се разбраха за транзита на газа до края на 2024 година.
Украйна от своя страна също оказва натиск на САЩ, но в посока да бъдат наложени санкции за "Северен поток" 2. В коментар в Twitter през този месец украинският президент Володимир Зеленски призова конгресмените, както и ЕС да не се колебаят и да санкционират свързаните с един от "най-опасните геополитически проекти" на Русия фирми.


НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Папата ги заплаши с отлъчване: Какво знаем за обществото "Свети Пий X"?
Градушката в Трявна невиждана от половин век
Катастрофа на "Цариградско шосе" в София, има задръстване СНИМКИ
Kaizen Gaming обедини 237 доброволци за участие в екологични и обществени инициативи
Бивш шеф на ЦРУ: Контролирайки Ормузкия проток, Иран ни държи заложници