fallback

Трета седмица Русия не доставя газ в Европа по "Ямал"

"Газпром" не планира скоро и търгове през електронната платформа за търговия с природен газ, сочи справка

13:25 | 10.01.22 г. 30

Вече трета седмица потокът по газопровода "Ямал" е обърнат - от Германия към Полша, сочат данните на германския мрежов оператор Gascade, цитирани от Ройтерс. Газопроводът е едно от трасетата за доставка на руски природен газ в Европа и преминава през територията на Беларус и Полша с крайна дестинация Германия.

От 21 декември обаче доставките са реверсивни, тоест от Германия към Полша, което в първите дни предизвика рекордни цени на европейските газови пазари. Цената на суровината за кратко достигна 180 евро за мегаватчас, но след това пристигащите танкери с втечнен газ от САЩ успокоиха търговията.

Средната цена за доставка на природен газ през януари е 113 евро за мегаватчас.

По "Ямал" традиционно в Европа влиза около 1/6 от руския природен газ. В своята традиционна пресконференция в края на годината руският президент Владимир Путин обвини Германия, че не използва излишен евтин газ за стабилизиране на европейските пазари, а го продава с големи печалби на Полша и Украйна (чрез реверсивните потоци по "Ямал").

В последните месеци един от основните пътища на руския природен газ към Източна Европа е "Турски поток". По газопровода от неговото въвеждане в експлоатация (през януари 2020 г.) до 31 декември 2021 г. са пренесени 34,8 млрд. куб. метра газ, сочат данни на Daily Sabah. От тях 16,8 млрд. куб. метра са за Европа.

Общият капацитет на двете тръби на "Турски поток" е 31,5 млрд. куб. метра годишно. Плановете бяха едната тръба да захранва директно турския пазар, а другата (с капацитет от малко под 16 млрд. куб. метра) - европейските клиенти на "Газпром". Тези данни означават, че около половината от номиналния капацитет на газопровода е останал незапълнен през последните две години.

Преди дни "Газпром" подписа нов 4-годишен договор за доставка на газ с турската Botas и тогава стана ясно, че поне 1/3 от капацитета на "Турски поток" остава незаета през 2022 г.

През последните месеци въпреки газовата криза в Европа Русия доставя единствено заявените количества по дългосрочните договори. "Газпром" има възможност да извършва и спот доставки през специално създадена електронна платформа, но данните от нея показват, че последните договори през нея са сключени през октомври 2021 г. Става въпрос за доставки през 2023 г., показва справка на сайта на "Газпром Експорт".

От началото на 2021 г. до края на сепември през електронната платформа "Газпром Експорт" достави в Европа 7,4 млрд. куб. метра газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:32 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още