fallback

Прекъсванията на френските ядрени централи задълбочават кризата в Европа

Старият континент ще се сблъска с още по-сериозен недостиг на енергия и по-високи цени, ако зимата се окаже по-студена от обичайното

17:30 | 22.01.22 г. 6

Европа може да се сблъска с още по-тежка в енергийно отношение зима, тъй като прекъсванията при ядрените централи във Франция стесняват допълнително европейския енергиен пазар. Това повишава риска от недостиг на енергийни доставки през най-студените месеци от годината, пише Bloomberg.

Френският доставчик Electricite de France SA спира работата на реакторите, които са отговорни за 10% от ядрения капацитет на страната, задълбочавайки недостига на енергия в Европа. С това Старият континент е  оставен на милостта на метеорологичните условия в разгара на зимата през януари и февруари. Дори преди прекъсванията, недостигът на природен газ принуди Европа да разчита на въглищата, за да поддържа доставките на енергия.

Тревогата около енергийнито снабдяване, която помрачава Европа през последните месеци, е подсилена и от покачващите се цени на газа и електроенергията, които достигат нови рекордни нива от началото на годината. 

Геополитическото напрежение между Русия и Украйна също може допълнително да свие доставките.

Джеръми Уиър, главен изпълнителен директор на търговеца на суровини Trafigura Group предупреди през декември, че Европа може да се сблъска с поредица от прекъсвания на електричеството при наличие на по-студена от обичайното зима.

„Европа ще има много проблеми, ако стане студено“, смята Емерик де Виган, главен изпълнителен директор на фирмата за енергийни анализи COR-e. „Сега ще са нужни само 2-3 градуса по Целзий под сезонната норма, за да изпадне в беда“, добавя той.

Френският ядрен капацитет е важен денонощен източник на енергия не само на национално ниво, но и в пиковите моменти на пазари като Германия, Италия и Великобритания. Броят на активните ядрени мощности във Франция се понижи, тъй като пандемията забави работата на някои реактори, а сега EDF спира два блока и удължава периода на затворен врати на други два, след като откри неизправност по време на техническа профилактика.

Без тези блокове около една трета от ядрения капацитет на Франция ще бъде блокиран в началото на януари, което ще принуди страната - която обикновено изнася електроенергия - да внася повече в пиковите моменти от съседните пазари.

ядрена

Европа, която вече изправена пред недостиг на природен газ, трябва да изгаря повече въглища и дори петрол, особено в страни като Германия и Швеция, като това е друга пречка за политиците, които се опитват да ограничат отделяните въглеродни емисии.

Енергийната криза в Европа все още може да се влоши. Ескалация на напрежението между Киев и Москва може да доведе до по-нататъшни смущения, с потенциал доставките на руски газ да бъдат ограничени или напълно спрени в случай на инвазия. Конфликтът може допълнително да забави въвеждането в експлоатация на полемичния газопровод "Северен поток 2", свързващ Русия с Германия.

Цената на електроенергията за доставка през януари във Франция се покачи с 60% до рекордните 630 евро за мегаватчас на Европейската енергийна борса. В съседна Германия еквивалентният договор поскъпна с 25% до рекордните 381 евро на мегаватчас.

Може да се наложи Франция да спре износа за Великобритания и Италия, според Жан-Пол Херман, анализатор към консултантската фирма Enappsys Ltd. Ако това се случи, ситуацията ще доведе до повишаване на цените на основните пазари в целия континент.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:40 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още