fallback

Краят на войната в Украйна е далеч

Ситуацията е патова – и двете страни все още не могат да приемат поражение

19:00 | 12.05.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Владимир Путин нямаше победа, която да празнува на 9 май - Денят на победата. Вместо това руският лидер е затънал в изтощителна и все по-унизителна война с неясен изход, пише Гидиън Рахмън за Financial Times.

Преди голямата си реч на Червения площад в чест на победата във Втората световна война руският президент имаше три възможности - нито една от тях не беше добра. Той можеше да започне да отслабва войната в Украйна, което би включвало приемане, че Русия не е успяла да постигне повечето от целите си. Той можеше да се опита да сплоти войските и нацията без да обяви значителна промяна в политиката. Или можеше да ескалира конфликта на думи или дела – може би като обяви военна мобилизация или намекне за използване на ядрени оръжия.

Путин избра втората опция, което илюстрира колко е затънал. Той няма бърз път към победата, но поражението е неприемливо.

Като за пореден път нарече украинското правителство „неонацистко“, Путин се навря в реторичен ъгъл. В крайна сметка как можете да направите компромис с фашизма? Но Путин не е единственият лидер, който настоява, че продължава Втората световна война. В своята реч на 9 май президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини Русия, че повтаря „ужасяващите престъпления на хитлеровия режим“.

Втората световна война изниква и в начина, по който САЩ и техните съюзници от НАТО мислят за конфликта в Украйна. Министърът на отбраната на Великобритания Бен Уолъс току-що обвини Русия, че „претворява фашизма“ от 30-те години на миналия век.

Огромен пакет от милиарди долари помощ за Украйна, който наскоро беше приет от Конгреса на САЩ, беше наречен „Закон за защита на демокрацията в Украйна“. Това беше умишлено напомняне на подобен американски закон от 1941 г., чрез който САЩ доставяха оръжие на Великобритания за борба с нацистите.

Съществува очевидна опасност от ситуация, в която и двете страни са се убедили - до известна степен - че се бият с нацисти. Това прави компромисът или мирното споразумение много по-трудни. Хитлер не получи „път за отстъпление“.

Втората световна война завърши с руски танкове в Берлин и самоубийството на Хитлер в бункера му. Но нацистка Германия не разполагаше с ядрени оръжия. Трудно е да си представим битка докрай в ядрената ера, когато "финалът" може да бъде Армагедон.

Реалността е, че зад реториката за нацистите има някакъв знак, че всички страни са приели, че „пълната победа“ не е възможна. Кремъл вече коригира своите военни цели. Първоначалната цел за превземане на Киев и обезглавяване на украинското правителство трябваше да бъде изоставена или най-малкото замразена за неопределено време. Русия има трудности да постигне дори своите коригирани военни цели - окупацията на Донецк и Луганск.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:00 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още