fallback

Бивш шеф на НАТО предлага икономическа версия на Член 5 за колективна отбрана

Планът цели да се попречи на търговска принуда от страна на авторитарни държави

10:47 | 10.06.22 г. 10

Бивш шеф на НАТО призовава за създаването на икономическа версия на „Член 5“ на ангажимента за колективна отбрана, който определя трансатлантическия военен алианс, за да се попречи на търговска принуда от страна на авторитарни държави, пише Financial Times.

Андерс Фог Расмусен, бивш датски министър-председател, който бе генерален секретар на НАТО от 2009 до 2014 г., в петък ще обяви план как западните съюзници и други демокрации да отговарят по-ефективно на икономически заплахи от страни като Китай и Русия.

„Нашето предложение е вдъхновено от Член 5 на НАТО, който гласи, че военно нападение срещу един от членовете се възприема като нападение срещу всички“, пише Расмусен в доклад със съавтор бившия американски постоянен представител в НАТО Иво Далдър. „Целта е да се създаде същото възпиране и солидарност в икономическата сфера сред демокрациите, които НАТО създава в сферата на сигурността. Време е да кажем на побойниците, че ако вземат един от нас на мушката си, всички ние ще им отвърнем“, добавят те.

Идеята се прокарва, докато западните лидери се готвят по-късно този месец да се съберат в Испания за срещата на високо равнище на НАТО и в Германия за среща на Г-7, където ще обсъдят как най-добре да се противопоставят на икономическата война, както и на традиционните заплахи пред сигурността.

Спешната нужда да се преодолее икономическата агресия от авторитарни държави нарасна в резултат на търговските сблъсъци на Китай с Австралия и Литва, както и с възприемането за оръжия от страна на Русия на природните ресурси в битката със Запада заради Украйна.

Според предложението на Расмусен и Далдър икономически ангажимент по „Член 5“ може да бъде изпълняван чрез съществуващи структури, например Г-7, която беше подсилена заедно с НАТО от координиран отговор на Запада срещу войната в Украйна. Авторите обаче казват, че и други демокрации ще трябва да бъдат „включени“ и може би ще е нужно създаването на самостоятелна организация, която да управлява новата гаранция.

В интервю Далдър казва, че за изготвянето на плана са се провели консултации с представители на администрацията на американския президент Джо Байдън, включително Белия дом, министерствата на финансите и търговията, както и с представители на ЕС. Макар да признава, че подобна идея едва ли би стигнала далече преди година, той казва, че руската инвазия в Украйна означава, че има по-голямо разбиране, че „светът се променя“.

Макар че докладът не посочва конкретни ответни мерки, които да могат наложени на страни, смятани за отговорни за икономическа принуда, според Далдър те могат да включват санкции, вторични санкции, мита върху вноса и други мерки.

Макар че подобни наказателни действия може да имат отрицателни икономически последици върху страните, които ги налагат, и да предизвикат ответна реакция от страна на бизнеса, те може да помогнат веригите на доставки да се концентрират в демокрациите, казва той.

„Има геостратегически интереси... които може да надделеят над икономическите интереси по начин, който вероятно не би важал през последните 30 години, но ще бъде верен през следващите“, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:45 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още