fallback

Citigroup предупреждава за разпад на еврозоната

Мащабно преструктуриране на дълговете на Кипър и Гърция ще принуди двете страни да напуснат европейския паричен съюз, пише в доклад на банката

08:50 | 20.04.13 г. 71

Мащабно преструктуриране на дълговете на Кипър и Гърция ще принуди двете страни да напуснат еврозоната, посочват от Citigroup в последния си икономически доклад, в който финансовата институция предупреждава пазарите да се подготвят за нова вълна от нарастващи опасения за разпад на европейския паричен съюз, съобщава CNBC.

Пазарите и от двете страни на Атлантика останаха сравнително спокойни през март, когато Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международният валутен фонд (МВФ) “изковаха” спасителната програма за Кипър и след като правителството в Никозия наложи мерки за контрол на капитала и обложи с данък депозитите над 100 хил. евро.

Историята обаче далеч не е стигнала края си и перспективите пред еврозоната не са никак розови, според експертите от банката. “Ние продължаваме да мислим, че Кипър и Гърция ще изоставят еврото с течение на времето”, посочва се в докладната записка, публикувана вчера.

От Citigroup прогнозират, че еврозоната ще остане в рецесия през тази и следващата година, като в някои държави тя ще бъде изключително дълбока. Пазарите пък ще бъдат обхванати от “периодични пристъпи на напрежение”, смятат анализаторите.

На някакъв етап Кипър вероятно ще премине към преструктуриране на държавния дълг, което ще застраши съществуването на европейския паричен съюз. Това може да бъде предизвикано от признание, че икономическата слабост няма да позволи изпълнението на програмата за реформи или от осъществяване на вероятността Кипър да се откаже от изпълнение на спасителния план като цяло.

Изданието припомня, че програмата на кредиторите ще трябва да бъде гласувана от парламента в Кипър, а индикациите са, че около половината от членовете му ще гласуват против нея.

“Има много възможни сценарии, които може да причинят нова ескалация на напрежението на пазарите. Но дори и това напрежение да не нарасне толкова силно, ЕЦБ скоро пак ще понижи лихвите, най-вероятно по време на срещата на борда през май”, посочва се в доклада.

Банката смята, че различни мерки за облекчаване на кредитирането може да бъдат “вкарани в играта”, ако централните банки и регулаторните органи започнат да се отнасят по-снизходително към задлъжнелите държави. Строгите мерки за икономии в Европа напоследък се радват на нарастващо внимание и дори еврокомисарят по икономическите въпроси Оли Рен посочи, че затягането на коланите може да не става толкова бързо, за да се даде шанс за тласък на икономическия растеж.

От цялата тази ситуация Испания и Италия също няма как да се измъкнат “сухи от водата” заради омагьосания кръг от постоянна икономическа слабост, затегнато кредитиране и нарастваща безработица, в който попаднаха, коментират още от Citigroup. “Италия и Испания в крайна сметка ще се възползват под някаква форма от помощ по линия на Европейския стабилизационен механизъм през тази година”, прогнозира банката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:00 | 12.09.22 г.
fallback