Руският президент доказва, че руските ценности се различават от западните либерални такива. Сега той разполага с инструментите за вътрешна и външна намеса, чрез които да прекрои пост-съветския ред. Това би могло да се случи в Приднестровието, където има руско военно присъствие от началото на 90-те. Или пък в Казахстан, където има значително руско население на север.
А може би в балтийските страни, в две от които живеят големи рускоговорящи малцинства и всички от които зависят от руския газ. Тъй като последните са част от НАТО и Европейския съюз (ЕС) обаче, евентуални руски действия спрямо тях биха означавали предизвикване на целия Запад. А неправилно оценяване на ситуацията и от двете страни би могло да бъде катастрофално.
Затова Западът трябва да покаже на Путин, че той ще трябва да плаща за следващите си действия. Досега обаче политическото говорене на Запада се оказва доста по-голямо от готовността му за действия, което допълнително допринася за облика на слабост.
Залогът в Украйна не е достатъчно голям, за да се рискува война с ядрено въоръжена Русия. А европейските гласоподаватели няма да са доволни от недостиг на газ, така че ембаргото също не е вариант. Но Западът разполага с други козове.
Единият е военен. НАТО трябва да обяви, че ще проведе учения в Централна и Източна Европа, че ще подсили въздушните и кибер защитите си там и че веднага ще изпрати свои части, ракети и военновъздушни сили в балтийските държави и Полша. Членовете на НАТО пък трябва да увеличат военните си разходи.
Друга възможност са санкциите, досега наложени само върху няколко от приближените на Путин. Време е за по-обхватни визови ограничения срещу влиятелните руснаци и техните семейства. Франция от своя страна трябва да преустанови продажбата на военни кораби на Русия.
Още по-сурово наказание би било откъсването на Русия от долара, еврото и британската лира. Подобни финансови санкции, като тези, които накараха Иран да преговаря относно ядрената си програма, биха лишили Русия от приходите ѝ от износа на петрол и газ, оценявани в долари и биха я накарали да използва резервите си, за да плаща за повечето от вноса си.
Такива санкции биха навредили и на Запада, особено на Лондонското Сити, но биха си стрували. Те трябва да бъдат наложени сега и да дадат причина на Путин да се спре. В противен случай следващия път цената ще бъде още по-висока.


Оставиха в ареста шофьора от катастрофата с две загинали деца
Спартак (Вн) обяви дневния ред за предстоящото Общо събрание на клуба
Хороскоп за 3 юли 2026
Тъжна вест! Почина Йосиф Сърчаджиев
Момиче е в безсъзнание след падане от тротинетка
Честити 250 юбилей на една поизмачкана, но красива Америка
Kahawa намери ниша при кафето, част 2
Kahawa намери ниша при кафето, част 1
България има достатъчно вода въпреки по-сухото лято, но не я използва рационално
Coface: "Паузата за хидратация" в Залива няма да доведе до бърза нормализация
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Вечният въпрос - Toyota RAV4 или Honda CR-V?
Северна Италия забрани старите дизели
Легендарна Alfa Romeo 155 се завръща със 750 коня
Мирно срещу Лукеи и Дегир срещу Бен Мабрук в резервните битки в SENSHI Grand Prix
Диана Дамянова: От няколко дни МВР раздава осъдителни присъди!
Българин стана част от щаба на Новак Джокович за "Уимбълдън"
ГЕРБ за Атанасова: Частният живот не може да бъде коментиран
Никола Цолов ще управлява болид от Формула 1 тази есен


преди 12 години Не знам тази статия от кога сте я превели, ама май от понеделник-вторник. Не разбрахте ли, че подписаха споразумение вчера? Скоро напрежението просто ще спадне, какви са тия неща които пишете сега? отговор Сигнализирай за неуместен коментар