fallback

Опозиционерите в Русия – отвличани, разстрелвани, отравяни

Смъртта на Борис Немцов е поредният случай от дълга поредица убийства на противници на Кремъл

17:00 | 28.02.15 г. 84
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

И така – отиде си един от най-големите противници на правителството в Москва. Малко преди убийството му Борис Немцов отново отправи сериозна критика към руския президент Владимир Путин. Три часа по-късно бе убит в Москва.

Немцов беше един от основните опозиционери в Русия, но не и първият противник на Путин, който трябваше да плати за своето критично отношение към политиката на правителството с живота си.

Наталия Естемирова

Защитник на човешките права, журналист и адвокат на интересите на чеченците – Естемирова бе отвлечена през юни 2009 г. пред дома си в чеченската столица Грозни и екзекутирана в гориста местност в съседна Ингушетия с няколко изстрела.

50-годишният активист Наталия Естемирова, дъщеря на рускиня и чеченец, документираше сериозни нарушения на човешките права, включително и произволни екзекуции и мъчения, подкрепяше засегнатите семейства и пишеше на регулярна основа за своите разследвания в антиправителствния вестник "Новая газета", за който работеше и убитата чеченска репортерка Анна Политковская.

Станислав Маркелов

Активистът за граждански права Станислав Маркелов бе застрелян през януари 2009 г. в центъра на Москва. С него също така загина и младата репортерка Анастасия Бабурова. Маркелов, наред с другото, си спечели врагове сред руските военни и националисти заради защитата на цивилни жертви на войната в Чечения. Един от най-значимите му случаи бе делото срещу бившия полковник Юрий Буданов, който бе осъден като най-високопоставен офицер от руската армия заради престъпления в Чечения на десет години затвор.

Маркелов също така представляваше и убитата 2006 г. Анна Политковская, след като тя бе арестувана през февруари 2002 г. от руската армия в Чечения.

Анна Политковская

Руската журналистка бе застреляна през октомври 2006 г. на стълбището на сградата на московския си апартамент. Тя стана известна като противник на Владимир Путин и в своите материали критикуваше преди всичко нарушенията на човешките права по време на войната в Чечения. За убийството ѝ пред съда през юни 2014 г. застанаха трима братя от Чечения, чичо ѝ, както и бивш офицер от полицията в Москва.

Стрелецът и един от помагачите му бяха осъдени на доживотен затвор в затворнически лагер, а един заподозрян бе освободен поради липса на доказателства. Кой обаче е поръчал убийството все още не е ясно. Семейството и колегите ѝ от критичния към Кремъл вестник "Новая газета" все още търсят поръчителите на престъплението.

Александър Литвиненко

Бившият служител на КГБ бе отровен през ноември 2006 г. в хотел в Лондон с радиоактивното вещество полоний 210 - много рядък токсин. Остатъци от полоний са били открити и в един бар, предполагаемото място на местопрестъплението. Точно преди да умре в болницата, Литвиненко заяви, че отговорни за смъртта му са функционери от Кремъл и руският президент Владимир Путин.

Литвиненко бе силен критик на Путин. На пресконференция през 1998 г. той акцентира основно върху конспирации за убийства, корупция и некомпетентността на армията в Чечня. Преди смъртта си Литвиненко е разследвал и случая с убитата Анна Политковская. По това време той вече живееше във Великобритания, където бе поискал политическо убежище и от октомври 2006 г. имаше британско гражданство.

Пол Хлебников

Пол (Павел) Хлебников бе главен редактор на руското списание Forbes и бе убит на 9 юли 2004 г. вечерта от засада пред редакцията в североизточна Москва. Когато той е излязал на улицата, извършителите са го гонили няколкостотин метра и са изстреляли няколко куршума в него. Хлебников е започнал кариерата си в Forbes само няколко месеца преди убийството си.

Роденият в Ню Йорк 41-годишен американец привлече веднага вниманието върху себе си и списанието, след като за първи път в съвременната руска история публикува списък на най-богатите руснаци. В книгата си „Кръстникът на Кремъл – Борис Березовски и силата на олигарсите“ Хлебников е описал дейността на различни руски олигарси и информира за тяхното загадъчно забогатяване след разпадането на Съветския съюз.

Сергей Юшенков

Бившият руски министър на информацията и депутат от Думата Сергей Юшенков, един от лидерите на Либералната партия на Русия, беше застрелян през април 2003 г. в Москва. Малко по-рано в руското Министерство на правосъдието беше регистрирана партията "Либерална Русия", в чието ръководство влизат Юшенков и Виктор Похмелкин. При регистрацията лидерите на партията заявили, че са подали няколко съдебни иска срещу Борис Березовски, който имал намерение да участва в изборите, използвайки името на партията.

Юшенков е бил член на Комисията за тайните служби на Думата и особено остро е критикувал дейността на бившата КГБ. През 2002 г. е публикувал филм, в който ФСБ (наследник на КГБ) е била обвинена в участие в серия от бомбени атентати в Москва. При атаките са били убити над 300 души в Москва. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:58 | 14.09.22 г.
fallback