fallback

Циничният план на ЕС за Източна Европа

Грузия, Молдова и Украйна си тръгват с празни ръце след срещата на Източното партньорство в Рига

17:34 | 25.05.15 г. 37

Двудневната среща на върха на Източното партньорство в Ригa приключи в петък със заключителна декларация от 13 страници и едно прозрение: Европейският съюз (ЕС) не може да предложи нещо особено на шестте бивши съветски републики на изток, коментира BloombergView. И все пак три от партньорските нации – Грузия, Молдова и Украйна, няма да се откажат от усилията си да се доближат до Европа, защото алтернативата е дори по-лоша: да приемат Русия на Владимир Путин. Другите три страни – Армения, Азербайджан и Беларус, така или иначе нямат големи очаквания от Европа.

Грузия, Молдова и Украйна не отбелязаха никакъв напредък за постигане на своята стратегическа цел за членство в ЕС. В заключителната декларация на срещата е включено само едно нещо по темата: "Участниците в срещата потвърждават целта на Източното партньорство за развитие на здрави, диференцирани отношения между ЕС и неговите шест суверенни, независими партньора. Обхватът и дълбочината на сътрудничество се определят от амбициите и нуждите на ЕС и на партньорите, както и от скоростта на реформи".

И все пак всички участници осъзнават, че ЕС не направи никакви конкретни обещания за срокове за възможно членство или дори за определяне на дата, след която гражданите на Грузия и Украйна да могат да влизат в Европа без визи. Само Молдова, с население от 3,5 млн. души, успя да задоволи инспекторите на ЕС и премахна изискванията за визи за краткосрочен престой.

Грузия и Украйна искаха да се придвижат напред по-бързо. През март украинският президент Петро Порошенко заяви през избирателите си, че страната му вероятно ще получи безвизов статут на срещата в Рига. Той бе принуден да отстъпи от това си обещание, след като Европейската комисия (ЕК) отсъди, че страната не отговаря на условията на ЕС. В петък Порошенко изрази съмнение, че форматът на Източното партньорство „може да доведе до европейско бъдеще за тези страни, които се стремят към него“.

Грузия показа подобно нетърпение. Тедо Джапаридзе, председател на Комисията по международни отношения в грузинския парламент, се оплака: „Да се прибереш вкъщи с празни ръце не е добре. Според проведена наскоро анкета на Националния демократически институт, демократично насочено НПО, 31% от грузинците подкрепят присъединяване към водената от Русия Евразийска икономическа общност – и това се случва в страна, в която поетата евроатлантическа посока се радва на политически консенсус. Европейската политика за съседство не е обречена, но явно й липсват рефлекси. Политиката не е само упражнение по нормативно сближаване. В Тбилиси има и очаквания за управление".

ЕС обаче няма нужда да се притеснява особено заради тревогите на Украйна и Грузия или да инвестира твърде много усилия в Европейското партньорство.

Армения вече се присъедини към водения от Русия Евразийски съюз, икономическият блок, с който Путин се опитва да се конкурира с ЕС. Беларус е сред основателите на организацията и е много зависима от природния газ, който Русия доставя на по-ниска от пазарната цена. Междувременно за Азербайджан е трудно да се включи в която и да е група, която включва Армения, заради тлеещия териториален спор. Във всеки случай Азербайджан е много по-заинтересуван от тясно сътрудничество с Турция заради износа на енергия към нея.

Колкото до страните, ориентирани към европейско партньорство, те могат просто да приемат скоростта, с която Европа се движи към интеграция. Порошенко и Путин се мразят един друг и нито един от двамата няма да направи отстъпки, за да спре войната в Източна Украйна. Ако Порошенко направи опит за сближаване с Русия, украинците ще го изгонят така, както направиха с предшественика му Виктор Янукович.

Грузия е в подобна ситуация. Въпреки че има силни икономически връзки с Русия, особено заради паричните преводи на мигрирали работници, правителството няма политически мандат за сближаване с Русия, която заграби парчета от грузинската територия, за да създаде страните марионетки Южна Осетия и Абхазия.

Молдова, която се възползва най-силно от Европейското партньорство – освен бизвизови пътувания, тя е получила милиони евро по програми, също е твърдо решена да продължи в същата посока. Проевропейските партии спечелиха парламентарните избори през миналата година въпреки силен отпор с подкрепата на Русия.

За да се запазят антируските настроения в Грузия, ЕС ще трябва да премахне визите за краткосрочен престой. Това е постижима цел с дългосрочен ефект. След няколко години нестабилната ситуация в региона може да се е променила, а европейските политици ще представят нови примамки.

Колкото до Украйна, тя няма накъде да поеме освен към запада. В нейния случай премахването на визи, може би по някое време пред следващата година, може да е достатъчно, за да гарантира лоялност. Русия вече се е превърнала в неприемлив вариант и това няма да се промени скоро: твърде много украинци загинаха по време на конфликта с Москва.

В Рига президентът на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че Източното партньорство „не е конкурс за красота между Русия и ЕС“. Все пак той добави, че „ако Русия беше малко по-мека, по-чаровна, по-атрактивна, може би нямаше да има нужда да компенсира недостатъците си с унищожителни и агресивни тактики срещу съседите си“.

По ирония на съдбата поведението на Путин направи ненужно ЕС да засили ангажимента си към Украйна, Грузия и Молдова. Това би трябвало да е успокоение, защото и в трите страни има замразени конфликтни зони (Приднестровието в Молдова е най-старата и най-стабилна такава). Това означава, че тези страни се превръщат в класически буферни държави. Може би дори ще се научат да оценяват този статус и да намират търговските предимства в него.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:18 | 07.09.22 г.
fallback